Kore Herald'ın son haberine göre, Güney Kore maliye bakanlığı kripto para birimi işlemlerinden elde edilen gelire yüzde 20 vergi uygulamayı planlıyor.

Güney Kore, Kripto Karlarına Yüzde 20 Vergi Uygulanmasını Düşünüyor

Habere göre maliye bakanlığının kripto para birimlerini vergi planlaması henüz tamamlanmamış olsa da, hükümetin kripto para birimlerine yüzde 20 vergi uygulayabileceği ihtimali var.

Buna göre, Güney Kore Ekonomi ve Maliye Bakanlığı, ülkenin vergi planını yakın zamanda inceledikten sonra, ülkenin gelir vergisi yetkililerine kripto para birimleri için vergi planını gözden geçirmelerini emretti.

Böyle bir gelişme, hükümetin kripto para alım satımından elde ettiği kârı 'sermaye kazancı' olarak değil 'diğer gelir' olarak sınıflandırabileceğini göstermekte. 'Vergi' olarak sonuçlandırılırsa, Kore vergi dairesi Ulusal Vergi Servisi (NTS) kripto kazançlarını vergilendirebilir. Ancak bu, Güney Kore'nin kripto kazancını vergilendirmeye yönelik planları ilk kez düşünmedi.

Bit yetkili tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanılıyor:

"Maliye bakanlığı henüz yönünü kesinleştirmedi, ancak kripto varlık ticaretinden elde edilen gelirin, gayrimenkul mülkleri gibi sermayelerin transferinden kazanç olarak değil, diğer gelirler olarak etiketlenmesi daha muhtemel hale geldi."

NTS, yabancıların kripto ticaretinden kazandığı kazançları "diğer gelir" olarak etiketleme sürecini başlatmış ve ayrıca kripto borsaları yoluyla dolaylı olarak vergi toplamıştı. Daha önce Aralık 2019'da, Güney Kore'nin önde gelen kripto borsalarından biri olan Bithumb, yabancı müşterilerin ticaret faaliyetleri üzerindeki vergileri stopaj için 70 milyon dolarlık bir vergi faturasına maruz kaldı. Şu anda, Bithumb kendisine sunulan vergi faturasını geçersiz kılmak için savaşıyor.

 Bu gelişme, hükümetin dijital varlık endüstrisine proaktif katılımının daha fazla kanıtı durumunda. Sadece iki hafta önce, Güney Kore Cumhurbaşkanlığı Ofisi'nin 4. Sanayi Devrimi Komisyonu, ülkedeki finans kurumlarının ülkedeki Bitcoin türevleri gibi kripto para birimi ile ilgili hizmetler başlatmasına izin vermeyi önerdi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ