Güney Kore hükümeti kripto para birimlerinin düzenlenmesi için daha önce taahhüt ettikleri 2 resmi duyuruda bulundu. Özellikle kara para aklama konusunu sona erdirmeyi planlayan hükümet, anonim olarak yapılabilen kripto para ticaretini resmiyete dökmeyi amaçlıyor. Ayrıca bankalar için de kara para aklamanın önüne geçebilmek için bankaları da ilgilendiren bir duyuru yapıldı.

Kripto ticaretini önleme uygulamaları

Finansal Hizmetler Komisyonu başkan yardımcısı Kim Yong-bum tarafından resmi olarak Salı günü yayınlanan belgede Güney Kore hükümetinin daha önceden vaat ettiği kural ve düzenlemeleri içeriyor. Belgede hükümetin 28 Aralık tarihi öncesinde yapılan "Sanal Para Birimi Spekülasyonunun Önlenmesine Yönelik Önlemler" duyurusunun bütün detaylarını içeriyor. Buna ek olarak bankalar da kara para aklama faaliyetlerinin önüne geçebilmek için sıkı takipte olacak.

Resmi bir sisteme dönüştürme çabası

Hükümetin almaya çalıştığı önlemlerin büyük bir kısmı devlet tarafından zorunlu kılınan gerçek kişi olarak yapılması gereken hesap ve ticaret yönetimleriye ilgili.  Kripto para borsalarından yapılan yatırma ve çekilme işlemleri bankalar tarafından daha yakın ve sıkı bir takipe alınacak. Bankalarda oluşturulması planlanan kripto para birimi hesapları için bir çok banka kendilerini buna hazırlıyor.

Güney Kore'nin kripto para borsaları ve bankalar için açıkladığı bu bilgiler 30 Ocak tarihinden itibaren geçerli olacak gibi gözüküyor. Bu tarihten itibaren gerçek isim sistemi devreye girecek ve açılan banka hesaplarına kripto para yatırma ve çekme hayata girecek. Bu sebeple Güney Koreli müşterilerin kullanmış oldukları borsada sanal hesap hizmeti destekleyen bir hesap açması gerekecek. Yayınlanan belgeye göre;

Sanal banka ile aynı bankada hesabı olmayan kullanıcılar sanal banka hesabına ek ödeme yapamaz. Ancak para çekimi sağlayabilirler... Yabancı ve reşit olmayan kullanıcılar ise bu sistem ve altyapıyı kullanmaya yetkili olmayacaktır.

Ocak ayının başlarında Güney Koreli 6 büyük banka bu sistemi uygulamak ve yükümlüklerini yerine getirmek adına yerinde incelemelerde bulundu. 

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ