Güney Kore’nin Pohang Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (POSTECH) yeni mezunlarına blockchain tabanlı diplomalar verecek.

Güney Kore Merkezli Üniversite Corona Virüsünün Yayılmasıyla Birlikte Blockchain Tabanlı Diplomalar Yayınladı

Güney Kore’nin Pohang Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (POSTECH) yeni mezunlarına blockchain tabanlı diplomalar verecek.

Corona Virüsünün tehdidi göz önüne alındığında, üniversite öğrencilerin mezuniyet töreninde toplanmasının artık güvenli olmadığına inanıyor. Yerel basında MBN'nin bildirdiğine göre, yönetim etkinliği ertelemek yerine öğrencilere diplomalarını çevrimiçi alma seçeneği sunmaya karar verdi.

7 Şubat'ta, POSTECH’in 828 yeni mezunu, blok zincirinde saklanan diplomalarına bağlı bir QR kodu içeren bir e-posta mektubu alacak. Diplomalar, blockchain tabanlı sertifika hizmeti “broof” tarafından oluşturulur. Mayıs 2019'da Kore firması ICONLOOP tarafından başlatılan hizmet, kullanıcıların ICONLOOP’un genel blockchain ağı üzerinden çevrimiçi sertifika yayınlamasına, yönetmesine ve görüntülemesine olanak tanır.

bir POSTECH yetkilisi MBN'ye yaptığı açıklamada"Yeni virüsün ardından zamanında mezuniyet töreni yapmak imkansız. Blockchain teknolojisi ile güvenlik derecesi" açıklamasında bulunuyor.

MBN, POSTECH'in CEO’sunun daha önce Haziran 2019'da blok zincir teknolojisini kullandığını ve blok zincir kursunun mezunlarına blok zincir tabanlı sertifikaları verdiğini söyledi. Geleneksel çevrimiçi diplomalarla karşılaştırıldığında, blockchain tabanlı sertifikalar sahteciliğe veya değişikliğe tabi değil. Alıcılar bilgilere şifrelenmiş bir yoldan erişebilir.

 Bu arada, diğer yükseköğretim kurumları da dijital akademik kimlikler üzerinde deneyler yapıyorlar. MIT Media Lab, örneğin, Bitcoin blok zincirinde kriptografik olarak imzalanmış sertifikaları saklamak ve yönetmek için bir dizi araç geliştiriyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ