Bu etik ilkeler, kişisel bilgilerin korunmasını, genç beyinlerin korunmasını, telif haklarının korunmasını ve çok daha fazlasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Güney Kore, Metaverse

Bu etik ilkeler, kişisel bilgilerin korunmasını, genç beyinlerin korunmasını, telif haklarının korunmasını ve çok daha fazlasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Metaverse ilkeleri taslağı ayrıca sözlü taciz, taciz ve ırkçılığa ilişkin temel endişeleri ele almayı amaçlamaktadır.

Metaverse endüstrisi büyümenin bir sonraki ayağına hazırlanırken, Güney Kore sektör için bazı yol gösterici ilkeler sunuyor. Güney Kore Bilim ve Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bakanlığı (BİT), Metaverse endüstrisi için ilk "etik ilkeler" taslağını yayınladı.

Geçen hafta 26 Ağustos'taki ortak tartışma forumu sırasında, 'Genişletilmiş Sanal Dünya Etik İlkeleri' başlığı altındaki taslağı yayınladılar. Bu, özel metaverse oyuncularının, Güney Kore hükümet bakanlıklarının, hukuk danışmanlarının ve diğer ilgili kuruluşların katılımını içeriyordu.

Forum üyeleri, sektörü etik bir şekilde düzenlemek için kamu-özel sektör ortaklığına karar verdi. Güney Kore hükümeti, Metaverse'in hızlı genişlemesi sırasında paydaşların çıkarlarını korumayı amaçlıyor. Buna kişisel bilgilerin korunması, genç beyinlerin korunması, telif haklarının korunması ve çok daha fazlası dahildir. Taslağın tercüme edilmiş belgesi şöyle:

Bilim ve BİT Bakanlığı, genişleyen sanal dünyayla ilgili sosyal endişeleri çözecek ve ilgili bakanlıklar ve endüstriler merkezli genişletilmiş sanal dünyayı geliştirme, işletme ve kullanma sürecinde genişletecek ve böylece genişletilmiş sanal dünyanın potansiyeli ve ölçeklenebilirliği şu şekilde olacaktır: yeni bir büyüme motoru sınırlı değildir.

Güney Kore hükümeti Metaverse sektöründeki gelişmeleri ele almak için 165 milyon dolar ayırdı. Daha önce, Bilim ve ICT Bakanı Lim Hyesook, metaverse'yi “belirsiz potansiyele sahip haritalanmamış bir dijital kıta” olarak nitelendirdi.

Metaverse'in Temel Endişelerini Ele Alma

Kripto meta veri deposu endüstrisi, NFT'ler de dahil olmak üzere dolandırıcılık ve hırsızlık örneklerine zaten tanık oldu. Ancak, ele alınması gereken daha büyük endişeler var. Taslağın baş araştırmacısı Aram Moon, Metaverse endüstrisinin de sözlü taciz, taciz ve ırkçılık sorunlarıyla karşı karşıya olduğunu söyledi. Devamında şunları ekledi:

Genişletilmiş sanal dünya etik ilkeleri taslağı, sanal benlik, daldırma deneyimi ve ekonomik sistem gibi genişletilmiş sanal dünyanın benzersiz özelliklerine dayanmaktadır.

Sonuç olarak, yeni taslak Metaverse ekosistemindeki etik değerleri korumak için sekiz ilkeden bahsediyor. Buna veri koruma, sorumluluk, dahil etme, özgünlük, adalet, karşılıklılık, özerklik ve mahremiyete saygı dahildir.

Genişletilmiş Sanal Dünya İttifakı Etik Bölümü toplantısına başkanlık ederken, Sungkyunkwan Üniversitesi Profesörü Seungmin Lee şunları söyledi: “Genişletilmiş sanal dünyanın işlev bozukluğunu çözmek için yasal ve sosyal normlar tartışılıyor.”

Aynı zamanda, Güney Kore de yeni oyuncular kripto pazarına girdikçe önemli düzenleyici değişiklikler üzerinde çalışıyor. Güney Kore'deki en büyük yedi aracı kurum, 2023'ün başlarında kripto borsalarını başlatmak için çalışıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ