Güney Kore’nin akıllı şehri Sejong, kendi kendine giden araçlar için blockchain tabanlı bir kimlik doğrulama platformu oluşturacak.

Güney Kore Otonom Araçlar için Blockchain

Güney Kore’nin akıllı şehri Sejong, kendi kendine giden araçlar için blockchain tabanlı bir kimlik doğrulama platformu oluşturacak.

Ülkenin büyük akıllı şehir çözümleri için test alanı olan Güney Kore'nin planlı şehri Sejong hükümeti Cuma günü yaptığı açıklamada, kendi kendine giden araçların dijital kimliklerini depolamak ve doğrulamak için blok zinciri tabanlı bir platform oluşturacağını duyurdu.

Bir Asya haber kanalı olan Aju Business Daily, Güney Kore Bilim ve ICT Bakanlığı ile birlikte ülkenin internet teknolojisi gözlemcisi Kore İnternet ve Güvenlik Ajansı'nın kimlik yönetimi ve doğrulama platformunun geliştirilmesine öncülük edeceğini bildirdi.

Bir Sejong şehir yetkilisine göre, blockchain tabanlı teknoloji platformu “arabalar ve kontrol kuleleri tarafından paylaşılan bilgilerin güvenliğini güçlendirerek verilerin güvenilirliğini büyük ölçüde artıracak.”

Otonom araçlar hala ana akımdan uzak olsa da, Sejong bu ilerlemelerle ilgili suçlarla savaşmaya hazırlanıyor.

LG Group'un teknoloji kanadı, LG CNS ve Koreli bir otonom mekik üreticisi, merkezi olmayan tanımlayıcı veya DID olarak adlandırılan bir blockchain tabanlı şifreli tanımlayıcı geliştirmek için Sejong şehir hükümeti ile işbirliği içinde çalışacak. Bu, yasa dışı kimliklerin klonlanmasını veya kendi kendine giden araçların hacklenmesini önlemeye yardımcı olabilir.

 Raporda, kimlik doğrulama sisteminin “araçtan her şeye” veya V2X iletişimini kullanarak otomobiller ve yoldaki tesisler arasında paylaşılan verilere birden fazla şifreleme katmanı uygulayacağını açıklıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ