Ülkenin Maliye ve Strateji Bakanlığı'ndan yapılan son açıklamaya göre, Güney Kore'deki kripto para yatırımcıları için iyi haber geldi. Habere göre kripto ticaretinden elde edilen kâr vergiye tabi olmayacak.

Güney Kore Şimdilik Kripto Paralardan Vergi Almayacak

Bakanlık, mevcut vergi yasasının kripto ticaret kazançlarını vergilendirilebilir gelir olarak görmediğini; bu nedenle, Koreli kripto yatırımcılarının şimdilik kripto ticaretinden elde ettikleri kar üzerinden vergi ödemeleri yapmaları gerekmediğini bildirdi.

Ancak, ülkedeki kripto tüccarları uzun süre vergiden muaf tutulmayacak. Bakanlık yetkilisi, Bakanlığın yürürlükteki vergi kanunundaki boşluklardan haberdar olduğunu ve şu anda büyük yabancı ülkelerdeki düzenlemeleri gözden geçirerek etkili bir şekilde kendi kanunlarını değiştirebileceklerini söyledi ve ekledi:

“Gelir vergisi kanunu yalnızca vergilendirilebilir olarak listelenen gelir üzerinden vergilendirilebilir. Büyük ülkelerin vergilendirilmesini, muhasebe standartlarıyla tutarlılığı ve kara para aklamayı önlemek için uluslararası tartışmalardaki eğilimleri kapsamlı bir şekilde gözden geçirerek kripto varlıklar için bir vergi planı hazırlıyoruz.

Güney Kore'de Kripto'nun Yasal Durumu

Dijital para birimlerinin ülkede yasal statüsü bulunmamakta. Vergi hukukuna kripto para eklenmesi için, Güney Kore'nin öncelikle dijital varlıkların tanımı ve yasal durumu, kripto kârlarının sermaye kazancı olarak sınıflandırılıp sınıflandırılmayacağı ve ticaret bilgilerinin kripto borsalarından nasıl elde edileceği gibi konuların vergi amaçları dahilinde açıklığa kavuşturulması gerekiyor.

Değişiklik, Güney Koreli borsaların, her bir yatırımcısının alım satım faaliyetleri hakkında doğru bilgi toplamak amacıyla Kullanıcınızı Tanıyın (KYC) uygulamasını gerektirecek.

Bithumb Vergi Olarak 69,5 Milyon Dolar Ödeyecek

Her ne kadar yerel yatırımcılar tarafından yürütülen kripto ticareti faaliyetleri vergiye tabi tutulmasa da, Güney Kore vergi düzenleyicisi Ulusal Vergi Servisi (NTS), ülkedeki en büyük kripto borsası olan Bithumb'a 80,3 milyar won (69,5 milyon $) vergi ödemesini emretti.

Düzenleyici kurum müşterilerin telefon numarası ve ülke kodları gibi bilgilere sahip olmadıkça, NTS'nin Bithumb'ın yabancı kullanıcıları tarafından yapılan işlemleri nasıl belirleyebileceği hala belirsizdir.

Bithumb'ın dayatmaya karşı yasal yollara başvurduğu bildiriliyor. Borsa, her yıl kurumsal ve yerel gelir vergileri ödediği için bu durumun uygun olmadığını belirtiyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ