Güney Kore ve Amerika Birleşik Devletleri'nin soruşturma makamları, 2017 kripto dolandırıcılığını çökertmek ve kurbanların kayıplarının bir kısmını geri almalarına yardımcı olmak için bir araya geldi.

Güney Kore ve ABD, Kripto Dolandırıcılığı Kurbanlarının Kayıpları Telafi Etmesine Yardımcı Olmak İçin Bir Araya Geldi

Güney Kore ve Amerika Birleşik Devletleri'nin soruşturma makamları, 2017 kripto dolandırıcılığını çökertmek ve kurbanların kayıplarının bir kısmını geri almalarına yardımcı olmak için bir araya geldi.

The Korea Herald raporuna göre, Seul savcıları Perşembe günü yaptığı açıklamada, Güney Kore ve ABD'nin soruşturma makamlarının 2017 kripto dolandırıcılığını çökertmek ve mağdurların kayıplarının bir kısmını geri almasına yardımcı olmak için bir araya geldiklerini söyledi. Yüksek Savcılık Ofisi (DPT), siber dolandırıcılığın arkasında iki Güney Koreli şüpheliyi tutukladığını açıkladı. Güney Kore, kripto endüstrisini aktif olarak düzenleyen birkaç ülke arasında yer alıyor.

DPT ve FBI Daha Sonra Kripto Varlıklarını Ele Geçirmek İçin Bir Araya Geldi

DPT ayrıca 2018'de ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından sağlanan istihbarata dayanarak bir Japon şüphelinin kimliğini doğruladı. DPT ve FBI daha sonra bir araya gelerek Koreli şüphelilerden birinin kripto varlıklarına el koydu ve şu ana kadar 140 civarında ödeme yaptı. bazı dolandırıcılık kurbanlarına tazminat olarak milyon won (118.000 $) verildi. Üç şüpheli, Haziran 2017'den itibaren yedi ay boyunca Ripple ile ilgili bir site kılığında ABD merkezli bir kimlik avı sitesine gelen ziyaretçilerin kimliklerini ve şifrelerini hacklemek ve 64 kurbandan 900 milyon Won çalmakla suçlandı.

Çalınan Kripto Para Birimlerinin Bir Kısmı Zaten Ele Geçirildi

Kripto dolandırıcılığının arkasındaki siber suçlular, FBI istihbarat ve verileri DPT'ye aktardıktan sonra tutuklandı ve ardından Seul Doğu Bölge Savcılığı'na bir soruşturma başlatma talimatı verildi. İki Koreli dolandırıcıya sırasıyla 10 ay hapis cezası ve bir yıl hapis cezası iki yıl ertelendi. Şüphelilerin baskınına rağmen, kurbanların kayıpları, FBI'ın ABD'deki bir kripto borsasında Koreli bir dolandırıcı tarafından gizlenmiş bazı kripto para birimini keşfettiği ve paraya dondurup el koymayı başardığı Mart 2019'a kadar kurtarılamadı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ