Finansal Hizmetler Komisyonu altındaki FIU, Kore'de kayıt olmadan faaliyet gösteren denizaşırı dijital varlık borsaları hakkında bir soruşturma başlattı.

Güney Kore Yabancı Kripto Borsalarını Kısıtlıyor

Finansal Hizmetler Komisyonu altındaki FIU, Kore'de kayıt olmadan faaliyet gösteren denizaşırı dijital varlık borsaları hakkında bir soruşturma başlattı.

Yerel Güney Kore haber ajansı Chosun, 12 Ağustos'ta Finansal Hizmetler Komisyonu bünyesindeki Finansal İstihbarat Birimi'nin (FIU), Özel Finansal Bilgi Kullanım Yasası kapsamında bazı denizaşırı dijital varlık hizmeti alışverişlerini araştırdığını bildirdi. Soruşturmaya konu borsaların yasa dışı pazarlama ve tanıtım faaliyetlerinde bulundukları belirtildi.

Rapora göre soruşturma, yasadışı web sitelerini ve Kore'de faaliyet gösteren denizaşırı borsaların pazarlama faaliyetlerini kapsıyor. Mevzuata göre, denizaşırı dijital varlık hizmetleri sağlayıcıları, Güney Kore'de pazarlama ve bilgi faaliyetlerinde bulunmak için FIU'dan onay almalıdır. Ayrıca Kore'de ikamet eden Koreliler için Korece dil desteği ve Korece pazarlama faaliyetleri bulmak için FIU onayına ihtiyaçları var.

FIU, soruşturmaya konu olan borsaların MEXC, Phemex ve Kucoin olduğunu açıkladı. Haberde, ilgili borsalara para yatırma ve çekme işlemlerinin kısa süre içinde kısıtlanacağı bildirildi.

Sosyal ağlar üzerinden tanıtım ve pazarlama faaliyetlerini gerçekleştirerek Koreli kullanıcılarına sadece Twitter desteği ve web sayfaları sağlayan borsalar soruşturma kapsamına alınmadı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ