Güney Kore Finansal Düzenleyici Kurumu, ülkede 20 milyon vatandaşın açık bankacılık hizmetlerini kullandığını bildirdi. Bu rakam, Güney Kore nüfusunun %70’ine denk geliyor.

Güney Kore

Güney Kore Finansal Düzenleyici Kurumu, ülkede 20 milyon vatandaşın açık bankacılık hizmetlerini kullandığını bildirdi. Bu rakam, Güney Kore nüfusunun %70’ine denk geliyor.

Güney Kore’de açık bankacılık hizmetleri 2019 yılında başlatıldı. Ülkede açık bankacılığa dair yürütülen ilk pilot çalışmaların ardından 5.5 milyon kişinin bu hizmetlerden faydalandığı görülmüştü. Bugün Güney Kore’de, aralarında ticari firmaların ve fintechlerin de yer aldığı 72 şirket açık bankacılık hizmeti veriyor.

Güney Kore Finansal Hizmetler Komisyonu Başkan Yardımcısı Sohn Byung-doo konu hakkında “Açık bankacılık sistemi sayesinde yerel kredi sağlayıcılar gelişmiş bankacılık platformlarına dönüşerek ileriye doğru önemli bir sıçrama yaptı. Ödeme ağlarına erişim kolaylığı, fintechlerin ve bigtechlerin yenilikçi finansal hizmetleri daha verimli yollarla bulmalarını sağladı. Tüketiciler ise bu sayede, tek bir uygulamada çeşitli finansal hizmetleri kullanabilmenin ve farklı platformlar arasında geçiş yapmak zorunda kalmamanın kolaylığını yaşadılar.” açıklamasını yapıyor.

Güney Kore Finansal Hizmetler Komisyonu, 2020’nin son çeyreğinden itibaren açık bankacılık hizmetlerini ülke çapında iyice yaygınlaştırmayı planlıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ