Güney Kore

16 Ocak 2018 Salı sabahı, Güney Kore'nin kripto para birimi düzenlemesine karşı Güney Kore halkının bir araya gelerek topladığı imzalar ve konu ile ilgili bir dilekçe, hükümete iletildi. Hükümetten dilekçeye karşılık olarak bir cevap gelebilmesi için bu dilekçeyi veren (destekleyen) kişi sayısının en az 100 bin kişi olması gerekiyormuş. Güney Kore şuan hali hazırda kripto para ticaretinin yasaklanmaması için 200 bin adetten fazla imza topladı ve Blue House dan bir cevap beklemekte.

Hükümeti kripto para mevzuatı konusundaki tutumunu yeniden gözden geçirme çağrısında bulunan dilekçe, 28 Aralık tarihinde Güney Kore Cumhurbaşkanlığı İnternet sitesine iletildi. 16 Ocak'ta, dilekçe 212.700'den fazla imza ile destek gördü. Cumhurbaşkanlığı İnternet sitesine göre, hükümetin verdiği cevap vermesi için gereken asgari sayı ise 200.000 adet, dolayısıyla yetkililerin önümüzdeki 30 gün içinde dilekçede belirtilen taleplere tepki göstermeleri en azından cevap vermeleri gerekiyor/bekleniyor.

Hükümete iletilen dilekçe dijital para birimlerinin yükselişinin beraberinde gelen "mutlu bir rüya" yı mahvedebilecek önerilere sahip ticaret düzenlemelerinin kaldırmasını amaçlıyor. Bununla birlikte, dilekçe de Güney Kore borsalarında işlem yapmakta olan kimliği gizli hesapların yasaklanması konusunu hala desteklemekte. Özellikle, Güney Kore'nin en büyük kripto para borsası Bithumb, "doğru düzenlemeleri" de destekliyor. Güney Kore hükümeti, ülkedeki "kripto para takıntısı" durumundan endişe ederek, kripto paralar için bir dizi düzenleyici önlemi düşünmeye başlamıştı.

Önerilen düzenlemelerden bazıları, anonim olan borsa hesaplarını yasaklamayı, ve arbitraj yapma adına dış ülkelerden yapılan transferlerinde yasaklanmasını içeriyordu.

Güney Koreli gençler arasında özellikle popüler hale gelen kripto paraların bu hale gelmesinin sebebi genç nüfusta yaşanan ekonomik sıkıntılar ve hızlı kazanç hevesi olarak görülüyor. Quartz'a göre, gençlerin işsizlik oranı, Şubat 2017'de %12.5'lik yüksek bir orana yükselmişti. Genel ortalama işsizlik oranı olan %4.2 seviyelerinde.

Genel olarak, Güney Kore hükümetinin kripto para yönetmeliğine karşı tutumu geçen ay boyunca süre gelen Adalet Bakanının gizli medya tarafından yaygın olarak yanlış bildirilen kripto para ticareti yasağı konusundaki gayri resmi önerisi tarafından kafa karıştırıcı hale gelmişti.

Umarım en kısa zamanda Blue House bir cevap vererek kripto para piyasaların da ki, bu belirsizliği yok ederek market hacminde artışın devamı için doğru kararlar verecektir. Çin ve Güney Kore den gelen bu olumsuz haberler sonrasında market hacminden yaklaşık 300 milyar dolar civarında bir para çıkışı oldu. Yatırımcılar daha önce yaşanmış olan olaylardan dolayı temkinli davranarak piyasaları terk etmekteler. Çin’in madenciliği yasaklamaya çalışması ve Güney Kore’nin kripto para borsalarını düzenlemek isteyişi ve sonrasında süre gelen diğer ülkelerinde aynı görüşte oluşu hatta Amerika’nın kripto para gelirlerini vergilendirmek isteyişi gibi durumlardan dolayı market hacminde ki düşüşler devam edebilir.

Makalede belirttiğimiz gibi 30 gün içinde uygun bir cevap gelmesi halinde ki bu durum daha da uzayabilir gibi duruyor (toparlanma açısından) boğalar tekrar piyasaya dönebilir. Şuan Bitcoin çok ağır bir ayı piyasası içinde ve her geçen gün değer kaybetmeye devam ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ