Güney Kore

Güney Kore’nin borsalara yeni düzenlemeler getireceği iyi yönlü bir kayma olarak görülüyor. Reuters’e göre Güney Kore Mali Denetleme Servisi (FSS) sorumlusu Choe Heung-sik gazetecilere verdiği röportaj da “Bütün dünya kriptokrası için bir taslak belirlemeye çalışıyor. Bu nedenle normalleşme süreci üzerinde yeni düzenlemeler yapmamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı. Ayrıca bir çok konuda mevzuat eksiliği olduğunu da belirtti.

Choe, “Dijital paraların alışverişte kullanılması için yasal olarak tanınması gerekiyor.” Kasım 2017

Şuan Yapabileceğimiz tek şey sanal para birimlerini fiili para birimleri olarak görmediğimiz için insanları uyarmak, bu bir adım atamayacağımız anlamına gelmiyor.” Aralık 2017

Hükümetin, Kriptokrası ticaretini düzenlemek için büyük bir görev gücü oluşturan ve buna öncülük eden FSS; Koreli yetkililerin gelişmekte olan bu endüstriye karşı değişen tutumlar sergilediğini ve bunun kargı verici olduğunu belirtiyor. FSB liderliğinde toplanan bir Çalışma ekibi resmi kurallar, vergilendirme ve borsaların düzenlemesi konularında belirsizlikler yaşamışlardı.

10 Ocak 2018’de Güney Kore’nin en büyük Kripto para borsalarına polis ve vergi dairesi tarafında bir operasyon başlatılmış ve piyasalarda çekilmeye neden olmuştu. Koreli yetkililer anonim hesapların 30 Ocak 2018 tarihinden itibaren kripto para ticaretlerini yasaklayacağını açıklayarak Ocak ayını tamamlamışlardı. Normalleşme sürecini yöneten ve borsalardaki spekülasyonları araştırmakla görevli 52 yaşındaki bir Jung Ki-joon evinde bilinmeyen bir nedende dolayı ölü olarak bulunmuştu. Daha sonra paylaşılan raporda kalp krizinden öldüğü belirtilmişti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ