Güney Koreli Bithumb borsası, çalışanların Bithumb hesaplarını kullanarak kripto para birimlerine yatırım yapmasını veya ticaret yapmasını engelleyen yeni bir politika uyguladı.

Güney Koreli Bithumb Borsasından Şaşırtan Bitcoin ve Kripto Ticareti Yasağı

Güney Koreli Bithumb borsası, çalışanların Bithumb hesaplarını kullanarak kripto para birimlerine yatırım yapmasını veya ticaret yapmasını engelleyen yeni bir politika uyguladı.

Yeni politika, 2 Temmuz'da yayınlanan resmi bir duyuruya uygun. Piyasayı dizginlemeye ve yatırımcıları korumaya çalışırken, ülkenin düzenleyicileri tarafından özellikle kripto borsalarını hedefleyen çeşitli kararları takip ediyor.

Bitcoin ve Kripto Yasağındaki Amaç

CEO Back Young Heo, borsanın “işlem şeffaflığını artırmak ve yatırımları yasaklamak için” iç düzenlemeleri güçlendirmeye odaklanacağını söyledi. Ayrıca, ifşa edilmemiş bilgilerin sızmasını, haksız ticari uygulamaları ve piyasa manipülasyonunu yasaklayan, halihazırda uygulanmış olan önceki politikalara da atıfta bulundu.

Çalışanların bu yeni politikaya uymasını sağlamak için Bithumb, Bithumb ticaret hesaplarını çalışanların yatırım amaçlı olarak kullanmasını tamamen yasaklayacak. Personel üyelerinin geçen ay hesaptan para çekme işlemlerine ilişkin yazılı açıklamalar gönderdiği bildiriliyor. Borsa ayrıca kendi kendini denetleyen bir sürekli izleme sistemi ve bir iç raporlama sistemi uygulayacak.

Karar, Güney Kore'nin mali yetkililerinin, yatırımcıların korunmasını sağlamak ve kara para aklamayı ve piyasa manipülasyonunu önlemek için piyasaya kısıtlamalar getirmeye karar verdiği bir zamanda geldi.

Diğer borsalar yakında benzer politikalarla veya belki de daha fazlasıyla takip edebilir. Ülkedeki yeni düzenleyici ortam, borsaların değişmesi gerektiğini veya operasyonları durdurmaya zorlandığını açıkça ortaya koyuyor.

Güney Kore kripto düzenlemesini hafife almıyor

Güney Kore, yetkililerin uyumu sağlamak için birden fazla yeni yasa çıkarmasıyla birlikte son 12 ay içinde kripto piyasası incelemesini hızlandırdı. Değişiklikler arasında yeni bir vergi planı ve mahremiyet madeni paralarının yasaklanması yer aldı.

Ancak belki de en önemli değişiklik, borsaların artık karşılamaya veya kapatmaya mecbur olduğu kripto borsası düzenlemesi için geniş bir uyumluluk kılavuzudur. Yeni gereksinimler, borsaların ülkenin ilk tam olarak düzenlenmiş borsasının tanınabileceği üçüncü çeyrekte yeni bir lisans başvurusunda bulunmaları gerektiği anlamına geliyor.

Bazı borsalar yeni kurallara ayak uydurarak bazılarının ülkedeki operasyonlarını durdurmasına neden oldu. Dünyanın en büyük borsalarından biri olan OKEx, dükkanı kapatmaya karar veren böyle bir varlık platformu oldu.

Küresel olarak, Güney Kore, bölgedeki varlık sınıfının popülaritesi göz önüne alındığında şaşırtıcı olmayan yeni kripto piyasası düzenlemesine öncülük ediyor. Borsalar bunun ticari gelire zarar verebileceğinden endişe etse de, yeni değişiklikler coşkuyu çok fazla azaltmadı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ