Güney Kore ulusal komitesi Kripto para borsalarının Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından önerilen tüm yönergeleri izlemesini zorunlu kılan bir yasa tasarısını onayladı.

Güney Koreli Düzenleyiciler FATF Kripto Kurallarını Hayata Geçiriyor

Güney Kore ulusal komitesi Kripto para borsalarının Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından önerilen tüm yönergeleri izlemesini zorunlu kılan bir yasa tasarısını onayladı.

Yeni Değişiklik

Yeni değişiklik, Güney Kore'deki kripto para borsaları ve servis sağlayıcılarının ülkenin mali düzenleyicisine kaydolmasını ve FATF kurallarına uymasını gerektiriyor. FSC’nin Finansal İstihbarat Birimi’nde dijital varlık işletmeleri olarak rapor vermemek ve kayıt yaptırmamak, ağır cezalara neden olacak.

Güney Kore Kripto Para Birimi Piyasasını Düzenliyor

Güney Kore Ulusal Meclisi’nin ulusal politika komitesi Salı günü Belli Finansal İşlem Bilgilerini Raporlama ve Kullanma Yasasında değişiklik yaptı. Dtoday haberine göre, tasarı, kripto para birimlerini dijital varlıklar olarak sınıflandırarak yasal bir temel oluşturacak.

Ülkenin finansal düzenleyicisi Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC), yasama hareketinin uluslararası standartları yerine getirirken kripto işlemlerinin şeffaflığını artıracağını söyledi.

Kripto Borsaları FATF Kurallarına Uymak Zorunda Kalacak

Güney Kore'deki kripto borsaları ve servis sağlayıcıları, bu yılın başlarında Mali Eylem Görev Gücü tarafından yayınlanan kurallara uymak zorunda kalacaklar. Kripto topluluğu, kullanıcıların bilgilerini toplamaya ve başkalarıyla paylaşmaya zorlamaları nedeniyle teklif edilen kuralları eleştirdi.

FSC, tasarıyı kara para aklamayı önlemek ve finansal işlemler için temel kurallar koymak için kripto işletmelerine ihtiyaç duyduğunu açıkladı. Raporlama yükümlülüklerini ihlal etmek, 5 yıla kadar hapis cezasına veya 50 milyon Kore Won’una kadar para cezasına neden olabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ