Güney Koreli kripto uzmanının ani ölümü şüphe uyandırdı

Wall Street Journal (WSJ)'e Şubat 19'da bildirilen gizli şifreleme spekülasyonuna karşı politika tedbirleri geliştiren Güney Kore'deki bir üst düzey yetkili Seul'deki evinde ölü bulundu.

WSJ, yetkilinin hükumetin Politika Koordinasyonu Bürosunda 52 yaşındaki ekonomik politika başkanlığı yapan Jung Ki-joon olduğu bildirdi. Ki-joon'un 18 Şubat Pazar günü uyurken kalp krizinden öldüğü bildirildi.

2017 yılının Kasım ayında Güney Kore hükumeti, kripto paraları tanıma operasyonlarını düzenlemek için haftalık bir bakanlar toplantılarına başladı. Ölen yetkili, hükumet politika koordinasyonu bürosu bakanı Hong Nam-ki başkanlığındaki toplantılar için farklı bakanlıkların ve ofislerin görüşlerini birleştirmekten sorumluydu.

Yetkilinin meslektaşları, kripto para spekülasyonuna karşı düzenlemelerin geliştirilmesinden sorumlu olan ve bu sebepten stresli bir görevde bulundukları için geçen sene aşırı baskı altına girdiğini belirtti.

Polis, resmi olarak kalp krizi olarak nitelendirilmesine rağmen, yetkilinin ani ölümüyle ilgili soruşturma başlattı.

Kripto para için dünyanın en büyük pazarını oluşturan Güney Kore, kripto politikaları konusunda çok fazla karışıklığa neden oldu. 11 Ocak'ta Adalet bakanlığının açıklamasının medyada yanlış yorumlanması yüzünden bir panik havası oluşturmuştu. Güney Kore'nin Strateji ve Maliye Bakanlığı daha yaptığı açıklama ile yanlış anlaşılmaları düzeltmişti.

Konuyu fazla dağıtmadan bu yıl Güney Kore ile ilgili bol haberli bir yıl olacak gibi. Bu konuyu ile ilgili bir gelişme olduğunda paylaşmaya devam edeceğim.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ