Güney Kore hükümeti, büyüyen kripto para birimi kimlik avı faaliyetlerini engellemek için altyapısını güçlendiriyor

Güney Koreli Yetkililer, Kripto Para Birimi Kimlik Avı Dolandırıcılıklarını Engelliyor

Güney Kore hükümeti, büyüyen kripto para birimi kimlik avı faaliyetlerini engellemek için altyapısını güçlendiriyor.

Güney Kore hükümeti, ülkenin büyüyen kripto para biriminin kimlik avı faaliyetlerini durdurmak için altyapısını güçlendirmek istiyor. Yerel haberlere göre, çoğu kripto para biriminin fiyatlarındaki artışla birlikte, kimlik avı faaliyetleri bu yıl Güney Kore'de üç katına çıktı. Güney Kore BİT Bakanlığı, Ulusal Polis Ajansı ile işbirliği yaparak girişime liderlik ediyor. Yerel bir çıkış yapan Yonhap'ın haberine göre bakanlık, özellikle kısa mesajlar yoluyla kimlik avı girişimlerinde artış olduğunu fark etti.

ICT Bakanlığı 3 ayda 32 Kimlik Avı Web Sitesini Engelledi

Bakanlık, son üç ayda 32 kimlik avı sitesini ortaya çıkardı ve engelledi. Bu, bakanlığın 2020 yılı boyunca tespit ettiği bu tür 41 web sitesine kıyasla hızlı bir artış anlamına geliyor. Genellikle dolandırıcılar kurbanlarını sahte web sitelerinde kimlik bilgilerini girerek ele geçirmeye çalışır. Hedefleri hile içine düşer düşmez dolandırıcılar hemen hesabı ele geçirir. Kullanıcıların dijital para hesapları silinir. Bakanlığa göre, kimlik avı girişimlerinin bazıları karmaşık değil ve kurbanlarının ayrıntılara dikkat etmemesinden besleniyor.

ICT Bakanlığı, Kripto Kimlik Avı Dolandırıcılıklarını Engellemek İçin 24 Saatlik İzleme Sistemini Güçlendiriyor

Bu kimlik avı web sitelerinin yükselişine yanıt olarak, ICT Bakanlığı bu tür kripto kimlik avı web sitelerini hızlı bir şekilde engellemek için 24 saatlik izleme sistemini güçlendiriyor. Yayın yapan site, Güney Kore Ulusal Polis Teşkilatı'nın bu yılın Mart ayının başından beri bu sitelere  daha çok baskı yaptığını açıkladı. Geçen hafta itibariyle polis, dolandırıcıların kurbanlarının kripto para cüzdanlarına erişip fonlarını çaldığı 21 vakayı araştırıyordu. Polis ayrıca kara para aklama dahil olmak üzere kripto para birimleriyle ilgili diğer suçları da araştırıyor. Son birkaç ay, kripto para birimleri için patlama yaşandı, çünkü birkaç dijital para birimi, fiyatlarının birçok kat artmasına tanık oldu. Ancak bu, kripto suçlarda da artışa neden oldu. Financial Supervisory Service tarafından hazırlanan bir rapora göre, dijital para ile ilgili dolandırıcılık geçen yıl% 42 arttı. 

Kripto para dünyasında kimlik avı dolandırıcılığına karşı kullanıcıların özellikle dikkat etmesi gerekiyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ