Güney Kore polis departmanı, borcunu ödeyemeyenler için kripto ele geçirmelerini test ediyor. Ülke hala kripto politikasını sertleştirmeyi planlıyor.

Güney Koreli Yetkililer, Polisin Trafik Suçlularından Para Cezası Olarak Kriptoyu Ele Geçirmesine İzin Veriyor

Güney Kore polis departmanı, borcunu ödeyemeyenler için kripto ele geçirmelerini test ediyor. Ülke hala kripto politikasını sertleştirmeyi planlıyor.

Gunpo (Seul'den 23 kilometre uzaklıkta ve yaklaşık 275.000 kişilik bir nüfusa sahip bir Güney Kore kasabası), polise trafik kurallarını ihlal edenlerin dijital para birimlerine el koyma yetkisi veren bir pilot program yürütüyor. Polis, uygun kripto miktarını doğrudan bu suçluların kripto değişim hesaplarından alır.

Ulusal hükümet, 2022 pilot programını yürütmek için bu şehri seçti. Yerel medya kuruluşu JoongBoo Ilbo Salı günü yetkililerin ödenmemiş fonları geri almak için temassız bir yöntemi test ettiğini bildirdi. Program, yılın ilk yarısındaki verilere göre başarılı görünüyor. Gunpo polis karakolu, trafik suçlularından yüzde 88 tahsilat oranına sahipti ve 668.000 dolara kadar kazanç sağladı.

Bu nedenle, şehir bu yıl sonuna kadar trafik cezalarından 759.000$'a ulaşma yolunda ilerliyor. Bununla birlikte, polisin kripto ele geçirme girişimlerinden önce bir suçlunun para cezasının 759 doları aştığı yalnızca bir vaka olmuştur. Polisin yalnızca suçlunun geleneksel banka hesaplarında yeterli paraya sahip olmadığı durumlarda kripto para ele geçirmeye başvuracağını belirtmekte fayda var.

Medya kuruluşunun raporuna göre, Gunpo polisi tarafından bu yıl şimdiye kadar toplanan para cezaları, son üç yılda toplam yıllık tahsilatlarını aştı. Gunpo polisinin son üç yılda topladığı toplam ceza miktarı yaklaşık 646.000 dolar. Gunpo polis karakolu başkanı Kwak Kyung-ho'dan yapılan açıklamada;

Programın amacı, tüm suçluların cezalarını ödemesini sağlamaktır. Ayrıca, sadık ödeme yapanların kendilerini dezavantajlı hissetmemelerini sağlamayı amaçlar.

Ülkenin kripto piyasası patlamaya devam ettikçe, kolluk kuvvetleri Koreli suçlulardan para cezası almayı daha kolay buldu. Ancak rapor, polisin hangi dijital varlıklara trafik suçlularından para cezası olarak el koyacağını belirtmedi. Bu pilot program, 2021'de Koreli yetkililerin vergi kaçakçılığı nedeniyle 12.000 sakinden yaklaşık 50 milyon dolar değerinde dijital para birimine el koyduğu bir girişime benziyor.

Diğer Asya ülkesi Japonya da benzer bir önlemi benimsedi. Japonya'da yetkililerin, kriptoları kazanmak için iyi tanımlanmış bir kaynağı olmayan sahiplerin dijital varlıklarına el koyabileceği bir yasa var. Sıkı kripto düzenlemelerine rağmen, Kore'nin kripto pazarı 2021'de hala 45,9 milyar dolara yükseldi.

Güney Kore Kripto Politikasını Değiştirmeyi Planlıyor

Bu arada, birden fazla rapor, Güney Kore'nin finansal bekçilerinin ülkenin kripto politikalarını değiştirmeyi planladığını belirtiyor. İki ay önce bir dijital varlık komitesinin lansmanının bu amaçla yapıldığına inanılıyor. Ayrıca, finansal hizmetler komisyonu (FSC), kripto varlıkları için uygun altyapı oluşturmak için iki gün önce ortak bir görev gücü başlattı.

Bu görev gücünün başlatılması, FSC'nin Güney Kore'nin kripto alanı için düzenleyici netlik sağlama sözü vermesinden yaklaşık yedi gün sonra geldi. Haftanın başlarında, birden fazla yerel medya kuruluşu, yerel savcıların kripto ile ilgili ilk tutuklamalarını yaptığını bildirdi. Tutuklananların yaklaşık 304.000 dolarlık yasadışı havale transferine karıştıkları iddia edildi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ