Kripto varlıklarının kullanımı arttıkça, farklı yargı alanları uygulamalarını ve kontrollerini yönetmek için yasalar oluşturur.

Güney Koreliler Kripto Airdroplarında Büyük Hediye Vergisi Ödeyecek

Kripto varlıklarının kullanımı arttıkça, farklı yargı alanları uygulamalarını ve kontrollerini yönetmek için yasalar oluşturur. Bazı kurallar çeşitli yönlerle ilgilidir ve düzenlemeler ve vergilendirme önemli roller oynar.

Küresel bir analizde, kripto para birimi vergilendirmesi yüksek tarafta. Bunun nedeni, çoğu hükümetin sanal varlıklarla çeşitli işlemleri karakterize eden alım satımlardan ve transferlerden hasat etmek istemesidir.

Yakın tarihli bir gelişmede, Güney Kore'nin Strateji ve Maliye Bakanlığı, kripto para birimi airdroplarında yeni bir vergilendirme hediyesi sunuyor. Yetkililer, kripto para transferlerini ücretsiz alan üçüncü şahısları vergilendiriyor.

Maliye Bakanlığı sözcüsüne göre, sanal varlıkların ücretsiz transferleri hediye olarak sınıflandırılıyor. Sınıflandırma Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu kapsamında yapılmaktadır.

Güney Kore Maliye Bakanlığı 22 Ağustos'ta planlarını açıkladı. Bu, serbest taşınabilir bir dijital varlık için vergi kanunu yorumuna verdiği yanıt sırasındaydı. Yetkililerin hediye vergilendirme yasasını uygulayıp uygulamayacağının belirlenmesi için bir talep var.

Airdrop'lar, kripto para birimi protokollerinin işleyişi ile çok ünlüdür. Dijital varlık sahiplerine, yerel kripto jetonları şeklinde bir protokolden ödüller alma fırsatı sunar. Airdrop'lar genellikle, yeni bir blok zincirinin işlevi için mevcut bir blok zinciri sert çatallandığında meydana gelir.

Bir blok zinciri ağına kripto varlıklarına yatırım yaparken de olabilir. Bir hediye vergisi, müşterilerin dijital varlık olarak ödüller aldığı kripto staking için de geçerlidir.

Sermaye Kazançlarında Kripto Vergilendirmesi

Güney Koreli yerel bir haber kuruluşundan gelen bir rapor, 2025'in dijital varlık sermaye kazançları üzerindeki vergilerin başlaması için önemli bir zaman olduğunu belirtti. Ancak sanal varlıkları hediye etmek yine de mevcut yargı yetkisine girecek.

Güney Kore hediye vergisi kanunu, itibari para birimine dönüştürülebilen ekonomik değeri olan tüm kalemler için geçerlidir. Yetkililer, hediye vergisini alınan hediyelerin toplam değerinin %10 ila %50'si arasında belirlemiştir. Hediye vergisi ödemekle yükümlü olan kullanıcıların, hediyeleri aldıktan sonra üç ay içinde hediye vergisine başvurmaları beklenir.

Vergi kolu, vergilendirme konusunun dijital bir varlığın herhangi bir hediyesi için ana değer olduğunu belirtti. Yalnızca ek mevzuatın güçlendirilmesinin airdropların hediye vergisinden muaf tutulmasına izin verebileceğini ortaya koydu.

Bu mevcut durum, Güney Kore'deki birçok kripto meraklısı için kabul edilemez olabilir. Hükümet gelir kaynağını artırmaya çalışırken, dijital para topluluğu bunu kazançları için bir kayıp olarak değerlendirecek. Ancak, bu aynı zamanda birçok insanın düzenlemeye kaşlarını çatmasının bir nedenidir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ