Bithumb Ne Kadar Zarar Etti

Güney Kore

Güney Kore merkezli kripto para borsası geçtiğimiz ay yaşanan büyük hack’lenmenin ardından 11 Nisan’da yaptığı açıklamada platformun denetimlerini profesyonel bir şekilde tamamladıklarını açıkladı.  

Güney Kore’nin en büyük kripto para borsası konumundaki Bithumb, iki hafta önce yöneticilerin bir içeriden yönetildiğine inanılan bir siber saldırıda 14 milyar Won (13 milyon dolar) kaybetmişti.

Şimdi, Bithumb kaybolan kripto para fonlarını değerlendirmek için üçüncü bir şirketle çalıştı ve müşteri fonlarının soğuk cüzdanlarda güvende olduğuna dair önceki güvencelerini yineledi.

Daha önce yapılan bir açıklamada Bithumb, saldırıda çalınan EOS (EOS) tokenların yalnızca şirkete ait fonlardan ibaret olduğunu belirtmişti. Bithumb’ın sıcak cüzdanlarda kalan tüm fonlar saldırının ardından hızlı bir şekilde sonra soğuk cüzdanlara taşındı.

Bithumb’ın geçtiğimiz ay saldırıya uğramasının ardından 3 milyon EOS token ve 20 milyon XRP çalınmıştı. Saldırının bilançosu ise ilk iddialar ışığında 19 milyon dolar olarak medyaya yansımıştı. 11 Nisan’da Bithumb cephesinden yapılan açıklama şu şekilde:

Üyelerimizin değerli kripto para fonlarını ekteki durum tespiti raporu ile sistematik ve  güvenli bir şekilde yönetildiğini ve korunduğunu bildirmekten memnuniyet duyuyoruz.

Bithumb son yıllarda birçok kez saldırıya uğradı. Güney Kore merkezli popüler kripto para borsası geçtiğimiz yılın Ağustos ayında uğradığı bir siber saldırıda da yaklaşık 30 milyon dolarlık kripto para çaldırmıştı.

Bithumb ayrıca geçtiğimiz yıl toplamda 180 milyar dolara zarara uğradığını da açıkladı. Geçtiğimiz yılın Kasım ayında Bitcoin’de yaşanan aşağı yönlü sert kırılmanın borsanın faaliyetlerini ciddi ölçüde etkilediği düşünülüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ