Güney Kore Merkez Bankası Pazartesi günü, dijital para birimi için bir pilot platform oluşturmak için bir teknoloji tedarikçisi seçeceğini söyledi.

Güney Kore

Güney Kore Merkez Bankası Pazartesi günü, dijital para birimi için bir pilot platform oluşturmak için bir teknoloji tedarikçisi seçeceğini söyledi. Bu hamle ile ülke dijital para birimi çıkarmak için bir adım daha atmış olacak.

Reuters haberine göre, Güney Kore Merkez Bankası Pazartesi günü bir dijital para birimi için bir pilot platform oluşturmak üzere bir teknoloji tedarikçisi seçeceğini ve merkez bankası destekli bir dijital para birimi oluşturmaya bir adım daha yaklaşacağını söyledi. Kore Bankası, bir test ortamında bir merkez bankası dijital para birimini (CBDC) başlatmanın pratikliklerini araştırmak için açık bir teklif verme süreciyle bir ortak arıyor .Bu, Asya'nın dördüncü en büyük ekonomisinde bu türden ilk keşif adımı. Bu adımla birlikte önemli bir gelişme daha yaşanacak.

Kore Merkez Bankası CBDC ile İlerliyor

Kore Merkez Bankası'nın çabaları, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin yayılması, geleneksel nakit rakiplerinin finans sektörünün çalışma şeklini değiştirebilme olasılığını ortaya çıkardığı için geldi. Çin'den İngiltere'ye ve İsveç'e kadar ülkelerdeki merkez bankaları, finansal sistemlerini modernize etmek, artan kripto para birimlerinin tehdidini önlemek ve yerel ve uluslararası ödemeleri hızlandırmak için dijital para birimleri geliştirmeye çalışıyor. Bir BIS anketine göre, dünya nüfusunun beşte birini temsil eden merkez bankalarının önümüzdeki üç yıl içinde kendi dijital para birimlerini çıkarması muhtemel. Bu adımlar aynı zamanda kripto para alanının daha da gelişmesi için önemli adımlar olarak değerlendiriliyor. 

Kore Merkez Bankası Yetkilisi Nakit İşlemlerin Azaldığını İddia Ediyor

Bir Kore Merkez Bankası yetkilisi basın toplantısında, "Nakit işlemlerin payı önemli ölçüde düşüyor" dedi. "Şu anda attığımız adımlar, ödeme mutabakat sistemindeki hızla değişen değişikliklere hazırlanmaktır." BOK, platformun ticari bankalar ve perakende satış noktaları simülasyonlarını içereceğini ve denemelerin cep telefonlarıyla ödeme, fon transferi ve mevduat yapmayı içereceğini söyledi. CBDC pilot programı bu yıl Ağustos'tan Aralık'a kadar devam edecek ve önümüzdeki yıl ikinci aşamaya genişletilebilir. Ülkelerdeki merkez bankaları, ulusal dijital para birimleri üzerinde aktif olarak çalışıyor. Daha önce bildirildiği gibi, ABD Federal Rezerv CBDC hakkında bir makale yayınlayacağını ve kamuoyunun görüşlerini alacağını açıkladı. Diğer taraftan bu alanda Çin başı çekiyor gibi görünüyor. Dünyadaki bir çok ülke de çalışmalarına açık bir şekilde devam ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ