Bu ayın başlarında yayınlanan bir araştırma, bugün mevcut olan araçlarla metaverse'de çalışmanın çalışanların üretkenliğini azaltabileceğini ve ayrıca uzaktan çalışmayla ilgili hayal kırıklıklarını ve endişelerini artırabileceğini buldu.

Günümüzün Metaverse

Çalışmaya katılanların %11'i o kadar çok rahatsızlık hissettiler ki çalışmada bir günü bile tamamlayamadılar, görevlerini yarım bıraktılar.

Metaverse Uzaktan Çalışmayı Desteklemek İçin Geliştirmelere İhtiyaç Duyuyor

Şirketler ve bireyler, dünyamızın alternatif bir dijital temsili olan metaverse'in, insanların görevleri uzaktan tamamlamalarına olanak vererek, işin geleceğinde önemli bir role sahip olacağına dair bahse giriyor. Ancak Coburg Üniversitesi, Cambridge Üniversitesi, Primorska Üniversitesi ve Microsoft Research araştırmacıları tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma, konunun farklı bir portresini çiziyor.

"Bir Hafta boyunca VR'de Çalışmanın Etkilerini Niceleme" başlıklı rapor, 40 saatlik bir çalışma haftası boyunca normal bir ortamda ve ortak bir meta veri deposu kurulumunda görevlerini geliştiren 16 farklı çalışanın performansını karşılaştırdı. Sonuçlar çoğunlukla olumsuzdu ve bugünün meta veri deposunun iş tabanlı uygulamaları desteklemek için hala çok sınırlı olabileceği ihtimalini gösterdi.

Araştırmaya göre, insanlar metaverse kurulumunu kullanarak olumsuz sonuçlar bildirdiler, normal çalışma düzenlerine kıyasla %42 daha fazla hayal kırıklığı, %11 daha fazla endişe ve neredeyse %50 daha fazla göz yorgunluğu yaşadılar. Ayrıca, denekler genel olarak daha az üretken hissettiklerini de söylediler.

Ayrıca, katılımcıların %11'i, VR kurulumuyla ilişkili migrenler ve onu kullanırken rahatlık eksikliği gibi çeşitli faktörler nedeniyle iş deneylerinin bir gününü bile tamamlayamadı.

Uzak Çalışma Bağlantıları

Metaverse teknolojisi şu anda oyun ve eğlence teknolojileriyle bağlantılı, ancak bu endüstrinin gelecekteki önemli uygulamalarından birinin uzaktan çalışmayı mümkün kılacağına inanılmaktadır. Arjantinli bir yazılım şirketi olan Globant tarafından yakın zamanda yapılan bir çalışmada, ankete katılanların %69'u metaverse teknolojisinin bu uygulamada çok önemli bir rol oynayacağını belirtti .

Ancak çalışmanın sonuçları, günümüz teknolojisinin bu görevi zorlaştıracağını gösteriyor. Ancak hepsi olumsuz değil: çalışma aynı zamanda katılımcıların metaverse teknolojisinin sınırlamalarını ve çalışma devam ederken başlangıçtaki rahatsızlığın üstesinden gelebildiklerini ve çalışmanın arkasındaki ekibin daha uzun vadeli etkileriyle ilgili daha fazla araştırma talep ettiğini buldu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ