Gürcistan merkez bankası, bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) başlatıp başlatmayacağını ve Çin ve Japonya gibi ülkelere katılıp katılmayacağını değerlendirdiğini söyledi.

Gürcistan Merkez Bankası Bir CBDC Başlatma Fikrini Araştırıyor.

Gürcistan merkez bankası, bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) başlatıp başlatmayacağını ve Çin ve Japonya gibi ülkelere katılıp katılmayacağını değerlendirdiğini söyledi.

Gürcistan merkez bankası, bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) başlatılıp başlatılmayacağını değerlendirdiğini açıkladı. Banka çalışmalara devam ederse, Çin, Japonya ve diğerleri gibi ülkelere katılacak. Gürcistan Merkez Bankası, bu hafta, ülkenin diğer ülkeler tarafından özetlendiği gibi CBDC'lerin avantajlarından yararlanmasına yardımcı olacağını umduğu dijital bir Lari başlatmayı düşündüğünü söyledi.

CBDC, BIS tarafından belirlenen teknik standartlara uygun olarak geliştirilecek

Digital GEL olarak bilinen proje, merkez bankasının Uluslararası Ödemeler Bankası tarafından belirlenen teknik standartlara ve diğer sistemlere uygun bir dijital para birimi geliştirdiğini görecektir. Merkez bankasından yapılan duyuru, yeni sistemi şekillendirmek için özel sektör çıkarlarıyla çalışmaya istekli olan banka ile bir işbirliği çağrısı olarak da amaçlanmıştır. Bununla birlikte, şimdiye kadarki planlar, blok zincirinin altında yatan bir teknoloji olarak açıkça bahsetmiyor.

Merkez bankaları CBDC'leri keşfetmeye devam ediyor

Gürcistan'ın komşu ülkeleri - Türkiye ve Rusya - merkez bankası dijital para birimlerini geliştirme konusunda daha ileri aşamalarda yer alıyor. Georgia’nın duyurusu onları ülkelerdeki diğer birkaç büyük merkez bankasıyla aynı hizaya getiriyor. Şimdiye kadarki ilerlemenin çoğu, dijital para birimini geliştirmede büyük küresel ekonomilerin lideri olan Çin de dahil olmak üzere büyük ekonomilerde kaydedilmiş olsa da, diğer küçük ekonomiler, CBDC'lerin daha az karmaşık ekonomilerini geliştirme ve kullanıma sunma konusunda çevik davrandılar. Çin Halk Bankası bir süredir ulusal dijital para birimi üzerinde çalışıyor ve dijital yuan'ı içeren birkaç başarılı deneme gerçekleştirdi.

Kriptom.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimlerinin yüksek risk içeren varlıklar olduğunu unutmayın. Bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybetme riskinin olduğunu unutmayın. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptom.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermediği gibi Kriptom.com bir yatırım danışmanı da değildir. Bu nedenle Kriptom.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ