Georgia, CBDC'yi gelecek yılın başlarında başlatmaya hazırlanıyor ve perakende satışları kolaylaştırmak için ulusal itibari paranın blok zinciri tabanlı sürümünü kullanmayı planlıyor.

Georgia, CBDC'yi gelecek yılın başlarında başlatmaya hazırlanıyor ve perakende satışları kolaylaştırmak için ulusal itibari paranın blok zinciri tabanlı sürümünü kullanmayı planlıyor.

ICRYPEX Kripto Para Uygulaması ile Her Yerde Özgürce Alın Satın!

Başkan Yardımcısı Papuna Lezhava bu hafta, Georgia Ulusal Bankası'nın (NBG) gelecek yıl için planlanan bir programda kendi dijital para birimini denemeyi planladığını açıkladı. Salı günü gazetecilere konuşan üst düzey yetkili, Dünya Merkez Bankaları ‘nın %85'inin hali hazırda devlet tarafından verilen dijital para birimleri üzerinde çalıştığını belirtti. Ülkelerdeki Merkez Bankaları aktif olarak CBDC'ler üzerinde çalışıyor.

 

Merkez Bankası, Perakende Hizmetini Kolaylaştırmak İçin CBDC'yi Kullanmayı Planlıyor

Başkan Yardımcısı Lezhava şunları söyledi: “Bazıları araştırma aşamasında, bazıları test ediyor, bazıları Çin ve Bahamalar dahil olmak üzere bunu zaten uyguladı. Biz de bu trendin öncüsü olmak istiyoruz.” Merkez bankacısı, bir CBDC'nin bir kripto para birimi değil, daha çok “nakit evrimi” olduğunu daha da detaylandırdı. Bununla birlikte, dijital Georgianlari, merkezi olmayan dijital parayı destekleyen aynı teknolojiye, blok zincirine dayanacak. Ancak Lezhava  dijital parasının ne çıkarılacağını ne de piyasa spekülasyonu konusu olmayacağını kaydetti.

CBDC, Ülkenin Ödeme Sisteminin Verimliliğini Artırmaya Yardımcı Olacak

Ulusal dijital para projesinin arkasındaki yetkililer, CBDC'nin ülkenin ödeme sisteminin verimliliğini artırmaya ve Gürcistan'da finansal katılımı teşvik etmeye yardımcı olacağına inanıyor. Mali otoriteler, bunun geleneksel olanlardan daha hızlı ve daha ucuz bir ödeme aracı olacağını umuyor. Papuna Lezhava, dijital paraların da günün her saatinde çalışacağını ve işlemlerinin internet bağlantısı gerektirmeyeceğini ekledi. Ayrıca “ana avantajını” vurguladı - Gürcü dijital parası, kağıt nakit ve mevcut ödeme sistemlerinin aksine diğer teknolojilere açık ve uyumlu olacak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ