Bitcoin'i çevreleyen anlatı, genellikle eşler arası bir dijital nakit formu olarak başlayarak, bir değer deposuna ve nihayetinde altın gibi güvenli bir liman varlığına dönüştü.

Güvenli Bir Liman Olmak: Bitcoin ile Altın İlişkisi

Bitcoin'i çevreleyen anlatı, genellikle eşler arası bir dijital nakit formu olarak başlayarak, bir değer deposuna ve nihayetinde altın gibi güvenli bir liman varlığına dönüştü.

Bitcoin'in bir gün benzer şekilde davranacağı kavramı, orijinal güvenli liman varlığının yanı sıra bir yıldan fazla bir korelasyondan sonra giderek daha geçerli hale geliyor. Ve şu anda devam etmekte olan potansiyel bir ekonomik çöküş ile, bu teori nihai teste tabi tutulacak.

Kripto Para Biriminin Altın ile İlişkisinin Bir Yılı

Bitcoin’in ana akımdaki son derece yaygın meteorik yükselişinin ardından, ilk kripto para birimi 2018'in tamamını bir düşüş trendi ve ayı piyasasında kilitleyerek geçirdi ve varlığın fiyatını 20.000 $ 'dan 3.000 $' a kadar düşürdü.

Bununla birlikte, 2019'un başlarında varlık, bir üs inşa edildiğini ve varlık biriktirildiğini göstermeye başladı. Aynı zamanda, benzer bir desen altında da şekillendi.

Bütün bunlar ABD ve Çin arasında gerginlik ve gerçekleşen ticaret savaşının ciddiyetinin artmasıyla gerçekleşti.

Yıl ilerledikçe, Bitcoin altının büyümesini takip etmeye devam etti, kıymetli metali takip etti ve güvenli liman anlatımını pekiştirdi.

Ve son haftalarda, koronavirüs pandemisi yayılmaya ve ekonomik çöküş korkusu gerçeğe dönüşmeye başlasa da, altın hafifçe uzaya başladı. Bitcoin son selloff sırasında değer tutuyor, korelasyon devam ediyor.

Devamlı Korelasyon Bitcoin Güvenli Liman Anlatısını Doğruladı

Ekonomi çöküşe yaklaştıkça bir yılı aşkın bir süredir devam eden korelasyon, Bitcoin'in altın gibi güvenli bir liman varlığı olarak çalışabileceği fikrini doğrulamaktadır.

Altın, varlığın sınırlı arzı nedeniyle böyle davranır. Bitcoin’in arzı daha da sınırlıdır ve sadece madencilik için bekleyen altın kaynağına kıyasla yalnızca 21 milyon BTC ile dijital olarak sınırlandırılmıştır.

Bitcoin nihayetinde kıtlığı ile ilgili daha güçlü bir performans gösterebilir, ancak yüzyıllar boyunca ticaret ve saklamada kullanılan altınla karşılaştırıldığında, varlığın finansal dünyaya ne kadar yeni olduğu göz önüne alındığında, liman varlığı söylemi sorgulanıyor.

Altın süslü mücevherler için kullanılırken, zenginlik ve başarının bir statü sembolü iken, Bitcoin hala kötü amaçlı yazılım enfeksiyonlarının ve diğer yasadışı suçların bir parçası olarak karanlık web işlemlerinde kullanılmaktadır.

 Bitcoin için hala söylenecek çok fazla söz olduğu için, güvenli liman anlatısının nihayet kabul edilmesi yıllar alabilir. Ancak şimdilik, kripto varlığı altınla ilişkilendirilmeye devam ediyor ve teoriye her geçen gün daha fazla geçerlilik katıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ