Dow, ilk çeyrekte yüzde 23'lük bir çöküş yaşadı. Bitcoin'in güvenli liman durumu Mart ayında gerçekleşen büyük kaza nedeniyle düşmesine rağmen, yine de ilk çeyrekte ABD hisse senetlerinden daha iyi performans gösterdi.

Güvenli Liman mı? İşte Bitcoin’in Geleneksel Piyasalara Karşı Performansı

Dow, ilk çeyrekte yüzde 23'lük bir çöküş yaşadı. Bitcoin'in güvenli liman durumu Mart ayında gerçekleşen büyük kaza nedeniyle düşmesine rağmen, yine de ilk çeyrekte ABD hisse senetlerinden daha iyi performans gösterdi.

CNBC'nin tahminlerine göre Dow, yüzde 23'lük bir düşüş kaydetti. Bu arada BTC, üç ay önce işlem gördüğü yerden sadece yüzde 10 düştü.

Hisse senetleri için acımasız bir çeyrek

ABD hisse senedi piyasası, 2020'nin başlarında, tüm zamanların en yüksek boğa piyasasının tarihteki en uzun vadeli boğa piyasasında yeni bir norm haline geldiği bir rulo halindeydi.

Bununla birlikte, ölümcül koronavirüsün dünyanın dört bir yanına hızla yayıldığı netleştiğinde Şubat ayı sonlarında işler dramatik bir şekilde değişti. 24 Şubat'tan 28 Şubat'a kadar, küresel hisse senetleri 2008 GFC'den bu yana en kötü satışlarını gerçekleştirdi ve düzeltme bölgesine girdi.

17 Mart'ta Dow, Ekim 1987'de gerçekleşen Kara Pazartesi kazasından bu yana en büyük düşüş olan 2.997 puan (yüzde 13) biriktiğinde bir kafaya geldi.

Dow ve diğer büyük endekslerde hafif bir iyileşme oldu, ancak yatırımcılar ABD'de hızla artan sayıda koronavirüs enfeksiyonunun son kazanımları buharlaştırabileceğinden korkuyor.

Bitcoin (BTC) Fiyatı Bu Yıl Yeni Tüm Zamanların En Yüksek Düzeyine Çıkma Şansına Sahip Oldu

Bitcoin riskli tarafını gösteriyor

Bitcoin ayrıca, ilk çeyreğine Şubat ortasında 10.500 $ 'a kadar yükselterek yüksek bir notla başladı. Ancak, Mart'taki dipsiz fiyat hareketi nedeniyle ilk çeyreği 2020'de kırmızı ile bitirdi.

Bununla birlikte, Q2'nin geçmiş performansı göz önüne alındığında önde gelen kripto para birimi için çok daha iyi olma şansı var.

Bitcoin ve hisse senetleri arasındaki korelasyon son zamanlarda küresel likidite sıkışıklığı nedeniyle yeni bir zirveye ulaştı. Ancak, Luno'dan Vijay Ayyar, Bitcoin’in henüz kendini kurgulamamış olan hala ilişkisiz bir varlık olduğuna inanıyor.

 Ayyar, “Bitcoin hala geleneksel varlık sınıflarıyla giderek ilgisi olmayan nispeten daha küçük bir varlık sınıfıdır ve bu konuştuğumuzda kurulma aşamasındadır” diyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ