Tarihsel olarak, Bitcoin'in değerlemesi oldukça değişkendir. Kripto para birimi ile ilgili her şey tartışmalı oldu, bu da onu spekülatif varlıklara eğilimli hale getirdi.

Haberlerin Bitcoin’in Volatilitesi Üzerindeki Etkisi

Tarihsel olarak, Bitcoin'in değerlemesi oldukça değişkendir. Kripto para birimi ile ilgili her şey tartışmalı oldu, bu da onu spekülatif varlıklara eğilimli hale getirdi. Bitcoin fiyatlarında oynaklığı körükleyen önemli faktörlerden biri de haberler. Olumlu haberler yatırımcıların ilgisini artırdı ve piyasa katılımcılarını Bitcoin satın almaya zorladı, bu da fiyatını daha da artırdı.

Bunun en önemli örneklerinden biri Coinbase Etkisidir. Geçmişte, birçok kripto para popüler kripto para borsasında listelendikten sonra ralli kaydetti.

Hepsi bu değil. CME Group'un Bitcoin Vadeli İşlemleri eklemeyi planladığını açıkladığı Kasım 2017'de Coinbase, tek bir günde 100.000 kullanıcı akını bildirdi. Mt Gox ile ilgili haberlerden sonra piyasa çökmüştü. Kullanım ömrü boyunca, Bitcoin ve kripto pazarlarının geri kalanı, bazı haber olaylarının pazardaki çılgın fiyat dalgalanmalarını nasıl tetiklediğini kaydetti.

Bununla birlikte, piyasa şimdilik olgunlaştı ve şimdi her zamankinden daha fazla katılımcı var, haber olayları daha önce varsayıldığı gibi piyasayı etkilemez. "Yapısal Molalar Altında Asimetrik Bitcoin Oynaklığı" başlıklı yeni bir makaleye göre, “Bu nedenle, daha önceki çalışmalar, Bitcoin volatilitesindeki bu yapısal kırılmaları yanlışlıkla görmezden gelmesi nedeniyle haberin oynaklık üzerindeki etkisini fazla tahmin etmiştir”

 Çalışma, “Bulgularımız, Bitcoin fiyat oynaklığı dinamiklerini doğru bir şekilde tahmin etmek için bir GARCH modeline hem asimetrik etkileri hem de yapısal molaları dahil etmenin daha iyi olduğunu gösteriyor” diyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ