DeFiance Capital'in kurucusu Arthur Cheong, Twitter'da bir bilgisayar korsanının NFT'lerini çaldığını, Cheong'un beş koleksiyondan 78 farklı NFT kaybettiğini söyledi.

 DeFiance Capital'in kurucusu Arthur Cheong, Twitter'da bir bilgisayar korsanının NFT'lerini çaldığını, Cheong'un beş koleksiyondan 78 farklı NFT kaybettiğini söyledi. Cheong, ihlalin zincir üzerinde başlattığı bir işlem nedeniyle gerçekleştiğini düşünüyor.

DeFi'nin kurucusu ve web3 odaklı risk sermayesi şirketi DeFiance Capital'in kurucusu Arthur Cheong, bugün bir hack'te bir milyon dolardan fazla Fungible olmayan jetonları (NFT'ler) kaybetti. Arthur Cheong, Twitter'da yayınlanan açıklamalarda hack'i doğruladı.

Son birkaç saat içinde, bilinmeyen bir bilgisayar korsanı Cheong'un Ethereum cüzdanından NFT'leri boşaltmaya başladı. Güvenlik şirketi PeckShield, çalınan varlıkların tümü popüler NFT koleksiyonları olan 17 Azuki, 5 CloneX, 2 Hedgie ve 33 Second Self içerdiğini tahmin ediyor. Siber suçlu ayrıca 68 Wrapped Ether (WETH), 4,32 bin Stake DYDX ve 1,57 bin LookRare çaldı. Bilgisayar korsanı, OpenSea Marketplace'teki dijital sanat öğelerinden kurtulmaya çalıştı.

Toplamda, suçlunun cüzdanı şu anda Cheong'un cüzdanına kadar izlenebilecek yaklaşık 585 ETH (1,7 milyon $) içeriyor. Cheong'a göre, bilgisayar korsanı hala para transfer etme sürecinde olduğu için miktar artabilir. DeFiance kurucusu, bilgisayar korsanının cihazına kötü amaçlı yazılım dağıtmak için "hedefli kimlik avı" e-postaları kullandığını söyledi.

Arthur ayrıca şu ifadeyi paylaştı:

"İstismarın olası temel nedeni bulundu, bu hedefli bir sosyal mühendislik saldırısı. Genel sektörle ilgili içerik gibi görünen bir içerikle, portkolarımızdan biri tarafından gerçekten gönderilmiş gibi görünen bir hedef odaklı kimlik avı e-postası aldı. Muhtemelen tüm kripto gözetlemelerini hedefliyorlar”

Kripto Topluluğundan Destek

Arthur Cheong, kripto topluluğundan inanılmaz bir destek aldı. İnsanlar Cheong'un çalınan koleksiyonlarını geri almasına yardım etmek için işbirliği yapıyor. Aslında, bilgisayar korsanının cüzdanını kara listeye almak için çağrılar yapıldı.

NFT topluluğunun Cirrus takma adı altındaki bir üyesi, masrafları kendisine ait olmak üzere iki çalıntı NFT Azuki satın alacak ve başka bir adamın trajedisinden kâr etmeyeceğini belirterek, bunları maliyet fiyatına Cheong'a iade edecek kadar ileri gitti.

Dedi ki: Saldırıya uğradıklarını fark ettim ve onlardan birkaçı verilen diğer insanlar gibi onları fayda için pazarlamanın yerine, ona yardımcı olmak için onları tekrar fiyatına terfi ettirmeye karar verdim.

Arthur, zincir üstü bir işlemin, bir donanım cüzdanındaki tohum cümlesini veya özel anahtarı da tehlikeye atmış olabilecek güvenlik ihlali için suçlanacağına inanıyor.

NFT'leri ve kripto para birimlerini içeren dolandırıcılık ve hack'lerin sayısı artıyor. Yatırımcılar, fonları/NFT'leri ile ekstra önlemler almaya teşvik edilir. Seri dolandırıcılar, NFT topluluğunu sömürmek için girişimler bile yaratır, ardından halıyı altlarından çekip bir sonraki dolandırıcılığa geçer.

Bu, bilgisayar korsanları için bir altın acele ve yararlanmak için yeni yollar bulmak için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Arthur bilgisayar korsanına bir mesaj göndererek hayal kırıklığını ve nefretini dile getirdi. Bir tweet'te şunları kaydetti: Hacker'a söyleyebileceğim tek şey: yanlış kişiyle uğraşıyorsun.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ