Bilgisayar korsanlarının kimliklerini daha iyi korumak için Bitcoin'den (BTC) Monero'ya (XMR) geçiş yapan bir tür fidye yazılımı - kullanıcı verilerini şifreleyen ve buna fidye erişimini geri isteyen bir kötü amaçlı yazılım tedpit edildi.

Hackerlar Ödemeler İçin Artık Bitcoin

Bilgisayar korsanlarının kimliklerini daha iyi korumak için Bitcoin'den (BTC) Monero'ya (XMR) geçiş yapan bir tür fidye yazılımı - kullanıcı verilerini şifreleyen ve buna fidye erişimini geri isteyen bir kötü amaçlı yazılım tedpit edildi.

Siber güvenlik haberleri BleepingComputer'ın 11 Nisan tarihli raporuna göre, Monero'yu kullanmak, kolluk kuvvetlerinin Sodinokibi'nin arkasındaki bilgisayar korsanlarına fidye ödemelerini izlemesini zorlaştıracak. Makalede belirtildiği gibi, Europol strateji analisti Jerek Jakubcek, Şubat ayı web seminerinde anonim koinlerin yasal soruşturmaları nasıl etkilediğini açıkladı:

“Şüpheli TOR ve gizlilik paralarının bir kombinasyonunu kullandığından, fonları izleyemedik. IP adreslerini takip edemedik. Yani yolun sonuna geldik. Bitcoin blok zincirinde ne olursa olsun göründü ve bu yüzden makul ölçüde uzağa gidebildik. Ancak Monero blockchain ile soruşturmanın sona erdiği nokta buydu. Bu şüphelinin fonları Bitcoin veya Ethereum'dan Monero'ya taşımaya karar verdiği birkaç durumdan birine klasik bir örnek. ”

Rapora göre, Sodinokibi fidye yazılımının arkasındaki bilgisayar korsanları bir hacker ve kötü amaçlı yazılım forumuna Monero'ya geçişlerini açıklayan bir yazı gönderdi. Postada, siber suçlular, geçişin, kolluk kuvvetlerinin parayı izlemesini zorlaştırdığını açıkça belirtti. Duyuru şu şekildedir:

“Bu bağlamda, bir süre sonra BTC'nin bir ödeme yöntemi olarak kaldırılacağını size bildiririz. Mağdurların yeni kripto para birimini ve bizimle çalışan diğer ilgili tarafları anlamaya başlaması gerekiyor. ”

Aslında, Sodinokibi ödeme web sitesi zaten para birimindeki fiyatı Monero fiyatına kıyasla % 10 artırarak Bitcoin ile ödeme yapmaktan zaten uzaklaşıyor. İlginç bir şekilde, grup, kullanıcılar için veri erişimini indirimli olarak geri alabilen iş ortaklarını raıyor, böylece bir süreye ek ücret ekleyebilirler.

Siber güvenlik firması Emsisoft'taki tehdit analisti Brett Callow, fidye yazılımı fidye ödemesinin ödenmesi için gizlilik koini kullanımının birçok kişinin beklediğinden daha az yaygın olduğunu söyledi. Ayrıca, diğer fidye yazılım gruplarının da uyması durumunda şaşırmayacağını belirtti:

“Alternatif para birimlerinde bazı talepler olsa da, ilk kez büyük bir fidye yazılımı grubu Bitcoin dışında bir para birimine yerleşti. Diğer işletmeler gibi, suç teşebbüsleri de işe yaradığı kanıtlanmış stratejileri benimser ve buna göre, eğer bu anahtar çözüm için başarılı olursa, diğer grupların bitcoin dışındaki para birimlerinde talep yapmaya başladığını görmeyi umuyoruz. ”

Fidye yazılımı saldırıları büyüyen bir tehdit

Birçoğu, iyi organize edilmiş siber suç grupları tarafından geliştirilen ve dağıtılan fidye yazılımlarını mevcut en büyük siber güvenlik tehdidi olarak görmektedir. Yakın zamanda bildirildiği üzere, Birleşik Krallık merkezli bir firma yakın zamanda Sodinokibi fidye yazılımından etkilendikten sonra bilgisayar korsanlarına Bitcoin'e yaklaşık 2,3 milyon dolar ödedi.

 Birçoğu, mevcut koronavirüs pandemisinin sağlık hizmeti sağlayıcılarına yapılan başarılı saldırıların sonuçlarını arttıracağından korkuyor. Microsoft, tehlikeyi hafifletmek amacıyla fidye yazılımı saldırılarına karşı savunmasız olan hastaneleri bilgilendirdi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ