Hafta Sonu Bitcoin Alım Fırsatı Olabilir.

2013 yılından bu yana Kripto Para piyasasını yatırımcı olarak yakından takip etmeme rağmen teknik konularda çok uzman olmadığım için yazılarımda daha çok, yatırımcı gözüyle yeni başlayan amatör yatırımcılara tecrübelerimi ve görüşlerimi aktarmaya çalışacağım.

Bu yazımda, hafta sonu için Bitcoin alım fırsatı öngörümden bahsedeceğim. Daha sonra, bu alanda ülkemizde ciddi bir eksiklik ve açık olduğunu gözlemlediğim Altcoinlerle ilgili tecrübelerim ve analizlerimi paylaşarak yazılarıma devam etmeyi düşünüyorum.

Bitcoin market çapının ve işlem hacminin hızla büyüdüğü bu dönemde Çin'in ICO'ları ve Borsaları yasaklaması gibi çok büyük gelişmeler yaşanmadığı sürece fiyatta büyük oynamalar beklenmemesi gerektiğini düşünüyorum. Yine de zaman zaman 1 günde %7-8 civarında fiyat artışı veya düşüşü gözlemlenebiliyor. Bence faydalanabilen yatırımcılar için bu çok büyük bir oran ve kazançtır.

27 Ekim 2017 Cuma günü Bitcoin fiyatında %3,15 civarında düşüş gözlendi. Kasım ayında gerçekleşmesi beklenen SegWit 2x hakkında genel olarak olumsuz bir hava var. Bunun üstüne Aralık ayında Bitcoin Silver bölünmesi olacağı söylentileri çıkması ve her ay yeni bir bölünmeden bahsedilmesi yatırımcılarda tedirginliğe yol açtığı için bu hafta sonu Bitcoin fiyatında düşüş devam edebilir ve güzel bir alım fırsatı ile karşılaşabiliriz.

Piyasada oluşan her kriz amatör yatırımcıların panik satışlarına ve zarar etmesine sebep olurken profesyonel yatırımcılar için alım ve kazanç fırsatı olarak değerlendirilir. Fiyatı düşürüp alım yaparak ellerindeki Bitcoin miktarını artırabilmek için sıklıkla spekülasyon ve manipülasyonlarla karşılaşıyoruz. Küçük market çapına ve işlem hacmine sahip altcoinlerde panik yapılmasını doğal karşılayabilirim fakat her krizden daha fazla güçlenerek çıkan Bitcoin'de fiyat düşüşü yaşandığı zaman panik satışı yapılmasını çok anlamsız ve aşırı derecede amatörce buluyorum. 

Geçen ay Çin'in borsa yasağı ile oluşan krizde Bitcoin fiyatı 5.000 Dolardan 3.000 Doların altına düştü. Panikleyenler çok büyük zarara uğrarken krizi fırsata çevirip alım yapan yatırımcılar çok kısa sürede yatırımlarını ikiye katladı. Bitcoin'in çok kısa sürede krizi atlatıp rekor kırarak daha da güçlendiğini bir kez daha görmüş olduk. 

Geçmişte yaşanan büyük krizleri aşmak çok uzun zaman alırken gelinen noktada krizler çok kısa sürede aşılabiliyor. Ancak yine de yatırım yaparken kriterlerimiz ve disiplinimiz olmalı. Ne zaman ne olacağı tam olarak kestirilemeyen bir piyasa olduğu için kesinlikle kısa vadede geri çekmeye ihtiyaç duyacağımız para ile yatırım yapılmamalı.

Bitcoin, Dolar ve Türk Lirası üçlüsü ile işlem yapıldığında paranız uzun süre bağlı kalmaz ama Altcoinlerde ticaret yapıldığında doğru noktadan giriş yapılmamışsa paranız uzun süre bağlı kalabilir. Kısa vadede geri çekmeye ihtiyaç duyulursa da zarara uğranabilir. Çünkü Alcoinler, Bitcoin'in ani çıkışında da değer kaybediyor, ani inişinde de. Ne zaman ki, Bitcoin fiyatı stabil hale geliyor ve kısa vadeli ticaretle uğraşanlar için cazibesini yitiriyor, işte o zaman Altcoinler ilgi görmeye başlıyor.

Bu hafasonu Bitcoin fiyatında düşüşün devam edeceğini ve cazip bir alım fırsatı doğacağını tahmin ediyorum. Hafta içi fiyatın ne yönde ilerleyeceğini kestirebilmek zor. Çünkü her geçen gün yeni bir gelişme ile karşılaşıyoruz ve piyasaya olumlu yada olumsuz şekilde yön veriyor. Alım-satım zamanlarına doğru karar verebilmek için piyasada ki tüm gelişmeleri dikkatle takip edip analiz edebilmek şart. Tabii ki bu da belli bir tecrübe kazanmayı gerektiriyor. Benim özellikle Bitcoin için tavsiyem, hiç bir zaman panik yapmayın ve zararına satmayın. 

Kripto para piyasası, 'panikleyenlerin parasının sabredenlere aktarıldığı bir piyasadır.'

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ