Bitcoin bugünlerde birçok tartışmanın merkezinde yer alırken, efsanevi ağın nasıl geliştiğine bakmak için iyi bir zaman gibi görünüyor.

Hakim Bitcoin Efsanelerini Yıkmak

Bitcoin bugünlerde birçok tartışmanın merkezinde yer alırken, efsanevi ağın nasıl geliştiğine bakmak için iyi bir zaman gibi görünüyor. BTC, piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi olmasına rağmen, temeldeki Bitcoin blok zinciri, Ethereum gibi daha yeni blok zincirlere kıyasla özellik eksikliği nedeniyle sıklıkla eleştiriliyor.

Katman-1 blok zinciri aynı zamanda en eskisi olan olarak Bitcoin, tasarım gereği bazı doğal problemler içerir. Ancak aynı zamanda, projeler onları çözmek için yorulmadan çalışıyor ve yavaş yavaş ağa yeni özellikler ekliyor. Ek olarak, Bitcoin geliştirici topluluğu, günümüz ihtiyaçlarını kolaylaştırmak için ağ altyapısını daha da optimize etmek için düzenli güncellemeler yayınlar.

Bununla birlikte, burada Bitcoin hakkındaki en büyük yanlış anlamalardan üçü ve bir projenin bu hakim dinamiği nasıl alt üst ettiği anlatılıyor.

1. Bitcoin Ölçeklenemez

Bitcoin ağındaki ortalama işlem hızı, ikinci ve üçüncü nesil blok zinciri ağlarından çok daha yavaş olan saniyede yaklaşık 7 ila 10 işlem (TPS) seviyesindedir.

Evet, ölçeklenebilirlik sorunu Bitcoin ağını ve diğer blok zincirlerini de rahatsız ediyor. Bunu bir perspektife oturtmak gerekirse, geleneksel ödeme hizmeti sağlayıcısı Visa, ağının 65.000 TPS'ye kadar çıkabileceğini iddia ediyor. Eğer doğruysa, bu hız en hızlı blok zincirlerini bile önemli bir farkla geride bırakıyor.

Bu ölçeklenebilirlik sorunu, özellikle merkezi olmayan finans (DeFi), değiştirilemez tokenler (NFT'ler) ve diğer gelişmekte olan sektörler söz konusu olduğunda, Bitcoin ağını önemli ölçüde sınırladı. Bu bağlamda, orijinal haliyle Bitcoin ağının yüksek hızlı ve verimli değer aktarımı için tasarlanmadığını anlamak önemlidir. Sınırlı bir bant genişliğine sahiptir ve buna bağlı olarak herhangi bir zamanda işlenebilecek işlem sayısı diğer ağlara göre nispeten daha azdır. Ortalama 7-10 TPS, DeFi işlemlerini desteklemek için neredeyse yeterli değil.

Bununla birlikte, Stacks, Bitcoin ağının verimini önemli ölçüde artıran bir çözüm geliştirdi. Stacks, Bitcoin ağına ölçeklenebilirlik eklemek için, Proof-of-Transfer (PoX) adı verilen yeni bir konsensüs mekanizmasını tanıttı; bu sayede, değişen sayıda "mikro blok", Bitcoin ağının güvenliğinden yararlanırken Stacks işlemlerinin hızlı bir şekilde çözülmesine izin veriyor.

Nihai hedef Bitcoin'e ölçeklenebilirlik getirmek olsa da, Stacks, diğer mevcut yan zincirlerden veya 2. katman ölçeklendirme çözümlerinden farklı bir yöntem kullanır. Stacks, kendi düğümlerini, ağını, tokenlerini ve madencilerini kullanarak, tüm işlemleri depolamak için Bitcoin'in temel katmanından yararlanır, böylece güvenliği her şeyden önce korurken ve önceliklendirirken işlem verimini kanıtlanabilir bir şekilde artırmak için iki bağımsız blok zinciri arasında bir fikir birliği algoritması sağlar.

2. Diğer Blok Zincirleri Daha İyi Akıllı Sözleşmelere Sahiptir

Akıllı sözleşmeler, son Taproot yükseltmesine kadar asla Bitcoin blok zincirinin bir parçası olmadı. Yükseltmeyi takiben birkaç proje Bitcoin blok zincirinde akıllı sözleşme işlevselliği sunmaya başladı.

Bitcoin zincirinde şu anda akıllı sözleşme özellikleri sunan birkaç katman-2 ölçeklendirme çözümü ve yan zincir olsa da, Stacks, herkesin Bitcoin ağında akıllı sözleşmeler ve merkezi olmayan uygulamalar dApp'ler dağıtmasına izin veren tek katman-1 blok zinciridir. Doğal tasarımı nedeniyle Stacks, DeFi ilkellerini Bitcoin'in güvenliği ve kararlılığıyla bütünleştirir.

Stacks sözleşmelerinin Bitcoin durumuna sağladığı görünürlük ve Stacks'ın Bitcoin'in güvenlik ve yerleşim avantajlarından yararlanma yeteneği göz önüne alındığında, Stacks, gerçek Bitcoin DeFi'yi etkinleştirmek için benzersiz bir şekilde uygundur. Stacks zinciri, Transfer Kanıtı aracılığıyla Bitcoin'e bağlı olduğundan, tüm işlemler Bitcoin'e yerleşir ve geliştiricilerin Bitcoin'in güvenliği, sermayesi ve ağı ile entegre uygulamalar, akıllı sözleşmeler ve dijital varlıklar oluşturmasına olanak tanır.

3. Bitcoin NFT Darphanesini Güçlendirmiyor

Bitcoin ağını çevreleyen yanlış anlamaların çoğu, akıllı sözleşme işlevselliği sunmamasından kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte, Taproot yükseltmesi ve Stacks ve diğer katman-2 çözümlerinin yanı sıra yan zincirlerin yükselişi ile Bitcoin ağı artık sayısız gelişmekte olan sektörü desteklemek için iyi bir donanıma sahip.

Son birkaç ayda, Bitcoin NFT'leri kavramı, kısmen Stacks blok zincirinde devam eden gelişmelerle hız kazandı. Stacks blok zinciri üzerine inşa edilmiş Bitcoin NFT'leri için bir NFT pazarı olan STXNFT, Bitcoin hashrate tarafından güvence altına alınan NFT'leri basmak için tercih edilen seçenek olarak kendini konumlandırdı.

Ana akıma ancak bir yıl boyunca katılan bir platform için STXNFT, beşten fazla projesinin darphane yoluyla 100.000 doların üzerinde para toplamasıyla şimdiden birkaç rekor kırdı. Aynı zamanda, birkaç başka proje ikincil satışlarda 2 milyon doları aştı. Bitcoin ile korunan NFT'leri daha da popüler hale getirmek için, Stacks tabanlı STXNFT, kısa süre önce, NFT'ler tarafından desteklenen Web3 sosyal kimlik merkezi olan Gamma.io'yu piyasaya sürdü ve bir kullanıcı-fi özelliği içeriyor. İlk topluluk pazarı, yaratıcılara öncelik veren bir fırlatma rampası ve bir sosyal platform. Gama'nın işlem hacmi son altı ayda 3.5 milyon doları aştı.

Sonuç olarak, mesele şu ki, Bitcoin ağı eşi görülmemiş bir oranda gelişiyor. Yığınlar, Yıldırım Protokolü ve diğerleri gibi yeni çağ çözümleri, Bitcoin'in sürekli genişleyen küresel kullanıcı topluluğunun sarsılmaz sadakati ve desteğiyle ve Bitcoin'in temel özelliklerine yapılan sürekli yükseltmelerle birleştiğinde, eski ağı nihayet egemenliğini ortaya koyacak şekilde donattı. DeFi, NFT'ler, P2E oyun ve diğer gelişmekte olan sektörler üzerine.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ