Harvard Ekonomi Profesörü ve Uluslararası Para Fonu (IMF) eski baş ekonomisti Kenneth Rogoff, merkez bankalarının ve hükümetlerin kripto para birimlerini düzenlemede “eğrinin çok gerisinde” olduğunu söylüyor.

Harvard Profesörü Rogoff: Merkez Bankaları ve Hükümetler Kripto Para Birimlerini Düzenlemede

Harvard Profesörü ve Kripto Para Birimi Düzenlemesi

Amerikalı ekonomist Kenneth Rogoff, Pazartesi günü Bloomberg ile yaptığı röportajda kripto para düzenlemesi ve merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC'ler) tartıştı. Rogoff, Thomas D. Cabot Kamu Politikası Profesörü ve Harvard Üniversitesi'nde ekonomi profesörüdür. 2001-2003 yılları arasında Uluslararası Para Fonu'nda (IMF) baş ekonomist olarak görev yaptı.

Harvard profesörü şunları anlattı:

Bence merkez bankaları ve genel olarak hükümetler kripto para birimlerini düzenleme konusunda eğrinin çok gerisinde. Konuyu dağıtmak için CBDC'lere sahip olma fikrini ortaya atıyorlar.

ABD'nin dijital dolar çıkarması hakkında yorumda bulundu: “Şu anda Amerika Birleşik Devletleri'nin bir CBDC yayınlamasını düşünüyorsanız, bunu neden yaptıklarını sormalısınız. Çünkü mevcut sistemde birçok şeyi aynı şekilde tweaks (İnce Ayar) yaparak başarabiliriz.”

Ekonomi profesörü, Federal Rezerv “bunu çok iyi yaptıysa” ve bir “perakende merkez bankası dijital para birimi” varsa, o zaman “Muhtemelen üstesinden gelmeye hazır olmadığımız büyük bir aracısızlaştırma olacaktır” diye belirtti.

Profesör Rogoff şöyle devam etti: “Kriptoların alacağı türden bir iş alacaklarını umarak bir CBDC çıkarmak isteyen küçük merkez bankaları olduğunu düşünüyorum.”

Merkez bankalarının ve hükümetlerin kripto para birimlerini düzenlemeyi neden geciktirdiği sorulduğunda, Rogoff şu yanıtı verdi: “Finansal sistemin tüm bu akıllı yeni finansal mühendislik cihazlarını icat ettiği ve 'eğer yapabilirsen beni yakala' dediği 1990'lar ve 2000'lerin başı gibi geliyor bana.'" 

Şu sonuca vardı:

Aynı şeyleri genç kripto para öncülerinden de duyuyorum ve birçok fikir var. Ama düzenlenemeyecekleri konusunda yanılıyorlar.

Rogoff uzun zamandır bir bitcoin şüphecisi. Daha önce hükümetlerin ve merkez bankalarının BTC'nin ana akım haline gelmesine asla izin vermeyeceği konusunda uyardı. 2018'de, kripto para biriminin o zamandan on yıl sonra 100 bin dolardan 100 dolar değerinde olma olasılığının daha yüksek olduğunu söyledi. Eski IMF baş ekonomisti, “Temelde, kara para aklama ve vergi kaçakçılığı olasılığını ortadan kaldırırsanız, bir işlem aracı olarak fiili kullanımları çok küçük” dedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ