Hashflare ödemeleri geçici olarak durdurdu

Hashflare.io bildiğiniz gibi 2014 yılıdan beri faaliyette olan ve düzenli ödeme yapan bir bulut madencilik sitesidir. Birçok olumlu yorum almış olsada kendi sitelerindeki yada sosyal medya hesaplarındaki endüstriyel olmayan bkz. (Genesis-Mining) mining ekipmanlarının hacimsizliği beni bugünlerde düşündürmeye başladı ve bu makaleyi yazmak istedim.

Siteye girdiğinizde sizi karşılayan bizim eşsiz özelliklerimiz kısmında yazan anında ödeme kısmı biraz abartılmış durumda. İlk kez wallet atadığınız da ve kazım gücü satın aldığınızda 14 gün boyunca çekim yapamıyorsunuz. 13 Aralıktan beri çekimler durmuş durumda ve inanılmaz bir satın alım furyası da devam etmekte. Kontratlarınızı 1 senelik alabiliyorsunuz daha sonrasında kazandığınız maden geliri ile her gün ek yapma şansınız var buda insanı daha çok şüpheye sokuyor. Koskoca 5 tane fabrikası ve dönüm dönüm arazisi olan genesis-mining bunu sağlayamazken (sınırsız kazım gücü) bu endüstriyel ölçekte olmayan arkadaşlar bunu 3 yıldır düzenli nasıl yapabiliyorlar?

ROI süreleri BTC nin 20.000$ seviyelerine gelmesinden sonra yaklaşık 58 güne kadar düşmüştü ve son zorluk artımıyla +10 gün daha yükselmiştir en fazla diye düşünüyorum. 14th/s fiyatı SHA-256 algoritması için 2.100$ yani 1 BTC ile neredeyse düz hesap 140th/s alabiliyorsunuz ve düşünün hergün ekte yapabiliyorsunuz bu kazım gücüde sınırsız stok hiç tükenmiyor ama görünürde birşey de yok. Hashcoin bildiğim kadarıyla ASIC çip üretiyor bu yüzden bu arkadaşların kazım sıkıntısı olmayabilir makina açısından ama hashcoin sitesine girdiğiniz şeffaf olmadıklarını görüyorsunuz aslında ben burada genesis-mining iyi demiyorum kendileride insanlardan pre-order adı altında paraları toplayıp 4 ay kendileri için kazım yapıyorlar Hong-Kong da şubesi olan endüstriyel ölçekli bir tesiste cihazmı olmayacak? Bana inandırıcı gelmiyor fakat hashflare tam bir balon olma yolunda ilerliyor diyebilirim.

Kendileri block.io diye bir blockchain sistemi kullanıyor ve ödemeleri en son 13 aralıkta yapmışlar. Burada bir sıkıntı yok fakat fee ler az olduğu için madenciler bu ücretlere transferleri onaylamıyor ve sistem şişmeye başlıyor. Sistem şişince bu arkadaşlarda withdrawal seçeneğini kapatıyorlar kapatma sebepleri de sistemi daha fazla şişirmemek. 18 Aralıkta withdrawal yapılabileceğini söylediler fakat akşama doğru 20 Aralık tarihine ertelediler. 20 Aralıkta da ertelenebilir ve şuan ortalık çok karışmış durumda.

Büyük ihtimalle ponzi scam olabilicek bir bulut madenciliği gibi görünüyor. En son CEO larının dediği kadarıyla 550 adet BTC ödeme yolunda bekliyor fakat transferler gerçekleşmiyor işte işin ilginç kısmıda burada başlıyor madem elinizde BTC var maden cidden mining yapıyorsunuz ve üretiyorsunuz withdrawal limitlerini bir süre 0.1 BTC yaparak 0.0001 BTC çekimlerini engelleyebilirsiniz. Fakat buradaki sorun heralde herkese eşit hizmet vermeye çalışırken hizmet verememek. Blockchain.info ile çalışmadıkları için block.io gibi bir service sağlayıcı ile çalıştıklarından dolayı değil sorun mesela 2 gün önce bende az fee ödeyerek blockchain cüzdanımdan bir gönderi yaptım ve 2 gündür bekliyorum. Transfer hala gerçekleşmedi sanırım sorun fee yüzünden. Fakat hashflare.io sorunun sadece block.io kaynaklı olduğunu servis sağlayıcılarını değiştirmeyi düşündüklerini de söylemiş.

İlginç işler dönüyor arkadaşlar yatırım yapmadan önce iyice bir araştırmanızı öneririm. Bu sistemin içinde 2 yıldır var olan insanlar bile artık şüphe ile bakmaya başladılar olaylara bilemiyorum bir durum var yada yok fakat en kısa zamanda eski performansına dönebilecek mi göreceğiz. Yatırımlarınızı yaparken kendinize hep bir ikinci plan yapmanızı öneririm. Ve üzülmeyecek tutarlarda yatırım yapmanızı öneririm. 

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ