Janet Yellen, Hazine'nin kriptoda sağlıklı yenilikler olduğunu kabul ettiğini ve yıllarca Bitcoin'i ezdikten sonra sağlıklı olabileceğini söylediğini itiraf etti.

Janet Yellen, Hazine'nin kriptoda sağlıklı yenilikler olduğunu kabul ettiğini ve yıllarca Bitcoin'i ezdikten sonra sağlıklı olabileceğini söylediğini itiraf etti. Ancak, finansal istikrar, yatırımcıların korunması ve bunların yasa dışı işlemlerde kullanılmasıyla ilgili açık kaygılar olduğunu kabul ediyor.

Amerikan finansal ekosistemindeki en güçlü kişi, kripto para birimleri dünyasında sağlıklı bir yenilik gördüğünü ve bunun ileriye dönük sağlıklı bir şey olabileceğini kabul etti. Ancak Hazine Bakanı Janet Yellen, dijital varlıkların yaygın kullanımı konusunda hala endişeleri olduğunu kabul ediyor.

Yellen hiçbir zaman kripto hayranı olmadı. Federal Rezerv başkanı olarak görev yaptığı süre boyunca, bir noktada açıkça Bitcoin hayranı olmadığını belirten açık sözlü bir kripto eleştirmeniydi. Geçen yıl Şubat ayında New York Times'a Bitcoin'in "işlemleri yürütmek için son derece verimsiz bir yol olduğunu ve bu işlemlerin işlenmesinde tüketilen enerji miktarının şaşırtıcı olduğunu" söyledi.

Ancak, şimdi CNBC'ye söylediği gibi, BTC konusundaki fikrini biraz değiştirdi. Cuma günü yaptığı bir röportajda şunları kaydetti:

Kripto açıkça sıçramalar ve sınırlarla büyüdü ve şimdi işlemlerde çok fazla değil, birçok Amerikalı'nın yatırım kararlarında önemli bir rol oynuyor. Ayrıca, Başkan Joe Biden'ın daha önce Amerikalı yatırımcıları korumak için önemli olduğunu övdüğü kriptoyla ilgili yürütme emrine atıfta bulundu.

 Janet Yellen'ın kripto yürütme emri hakkındaki yorumları programdan önce sızıyor, kripto piyasası yükseliyor. “Biraz şüpheciyim çünkü bu konuda geçerli endişeler olduğunu düşünüyorum” diye devam etti. "Bazılarının finansal istikrar, tüketici/yatırımcı koruması, yasa dışı işlemler için kullanım ve diğer şeylerle ilgisi var."

Öte yandan, kriptonun faydaları var ve ödeme sistemindeki yeniliğin sağlıklı bir şey olabileceğinin farkındayız. Bu, daha önce Bitcoin'i kimsenin işlemler için kullanmadığını iddia eden küresel finans politikalarında etkili bir figür olan Yellen'dan büyük bir adımdır ve herhangi biri kullandığında “Korkarım bu genellikle yasadışı finans için olur”.

Yellen, her zaman yaptığı gibi, gelişmekte olan sektörü düzenleme gereğinde ısrar etti. Şimdiye kadar ABD, kriptoyu yönetmek için kapsamlı politikalar formüle etmedi. SEC, CFTC, FinCEN, DoJ ve IRS dahil olmak üzere bireysel ajanslar tarafından çaba gösterilmiştir. Bununla birlikte, bu çabalar dağınık ve bazı durumlarda çelişkilidir (SEC ve IRS'nin kripto tanımı gibi).

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ