NFT patlaması, sağlıklı ve yükselişli bir kripto ekosistemi ve olumlu yatırımcı hissi ile desteklendi.

NFT patlaması, sağlıklı ve yükselişli bir kripto ekosistemi ve olumlu yatırımcı hissi ile desteklendi. Bununla birlikte, Bitcoin'in ayı piyasasının kripto ekosistemi üzerinde olumsuz bir etkisi oldu.

Sanatçılar, etkileyiciler, A listesindeki ünlüler ve spor endüstrisi nihayet, genel halkı başarılarından para kazanmaya teşvik eden bir hayran katılım aracıyla karşılaştığında, 2021 yılında, mantar olmayan tokenlar  NFT  merkez sahne aldı. Bununla birlikte, 2022'nin acımasız ayı piyasasının ortasında satışlar bir yılın en düşük seviyelerine düştüğü için NFT'nin etrafındaki yutturmaca zeminini koruyamadı.

2021'in başlarında başlayan NFT patlaması, sağlıklı ve yükselişli bir kripto ekosistemi ve olumlu yatırımcı hissiyatıyla desteklenen Mayıs 2022'ye kadar ihtişamını sürdürdü. Bununla birlikte, Bitcoin'in (BTC) tüm zamanların en yüksek fiyatlarına tutunma mücadelesi, kripto ekosistemi üzerinde olumsuz bir etki yarattı.

 

Haziran 2021 - Haziran 2022 arasındaki günlük NFT satış sayısı. Kaynak: NonFungible

NFT ekosistemi yılın en kötü performansını Haziran 2022'de kaydetti, çünkü toplam günlük satış sayısı yaklaşık 19.000'e düştü ve tahmini değeri 13,8 milyon dolar - Haziran 2021'de kaydedilen bir rakam.

Ancak geçen yıl, benzer miktardaki günlük NFT satışları, yeni ortaya çıkan ekosistemin çeşitli kullanım durumlarında ana akım uygulamaları gördüğü için etkileyici olarak kabul edildi.

NFT piyasa değeri ve işlem hacmi. Kaynak: NFTGo

nonfungible.com'dan alınan verilerle kanıtlandığı gibi, NFT ekosistemi 24 Eylül 2021'de 78,3 milyon dolar değerinde 224.768 NFT ile en yüksek günlük satış sayısına tanık oldu. Bununla birlikte, dolar değeri açısından en büyük satış, 1 Mayıs 2022'de, bir günde 118,577 NFT'nin 780.4 milyon dolara satıldığı tarihte gerçekleşti.

NFT'lerin etrafındaki yutturmacayı olumsuz etkileyen bazı temel faktörler, düşen Ether (ETH) fiyatları, ikincil piyasa talebinin olmaması ve gerçekçi olmayan gaz ücretleridir. Sonuç olarak, NFTGo verilerinin gösterdiği gibi, son üç ayda NFT piyasa değeri, işlem hacminin %66'sından fazlasını kaybederken yaklaşık %40'lık bir düşüş yaşadı.

Ayı piyasasının ortasında, Changpeng “CZ” Zhao da dahil olmak üzere kripto girişimcileri, hükümetlerin kimlik tespiti yapan vatandaşlarda NFT kullanım durumlarını keşfetmelerine yardımcı oluyor. Sosyal medya devi Meta'nın Facebook'u da yakın zamanda içerik oluşturucular için NFT'leri destekleme planlarını duyurdu.

Bir Meta sözcüsü, NFT'lerin Facebook'ta kullanıma sunulmasının, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki belirli içerik oluşturuculardan başlayarak kademeli olacağını açıkladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ