Bu yazımızda Hedera Hashgraph (HBAR) Nedir sorusunun cevabını verip koinle ilgili olarak ayrıntıları sizlere aktaracağız.

Hedera Hashgraph (HBAR) Nedir? İşte Tüm Ayrıntılarıyla HBAR Token

Bu yazımızda Hedera Hashgraph (HBAR) Nedir sorusunun cevabını verip koinle ilgili olarak ayrıntıları sizlere aktaracağız.

Hedera Hashgraph (HBAR) Nedir?

Hedera, yeni ve mevcut uygulamaları desteklemek için sıfırdan inşa edilmiş halka açık bir defter ve yönetim organıdır. Geliştiriciler, Hedera Hashgraph'ı ağ hizmetlerini kullanarak uygulamalarına doğrudan hesaplama güveni oluşturmak için kullanırlar.

Hedera, en yaygın halka açık blok zincirleriyle (Bitcoin veya Ethereum gibi) aynı sonucu elde etmesi açısından benzersizdir, ancak daha hızlı ve daha enerji verimli bir şekilde hareket eder.

Hedera, proof of work odaklı consensus mekanizmalarına daha hızlı ve güvenli bir alternatif olan hashgraph konsensüsünü kullanan tek halka açık defterdir. Kötü niyetli saldırıları önlemek için en yüksek güvenlik standardını sağlarken Hedera ağındaki işlemleri doğrulamak için verimli bir şekilde çalışır.

Halka açık defter, başlangıçta Hedera Yönetim Konseyi tarafından yönetilen ana ağ nodelarında saklanır - bugünkü yönetim konseyi, Google, IBM, Boeing, Deutsche Telekom, LG ve daha fazlası gibi şirketleri içerir. Gelecekte, ana ağ nodeları izinsiz olacak ve Hedera'yı bilgilendirmeden çalıştırılacak.

Hedera ağ hizmetleri, geliştiricilerin merkezi olmayan uygulamalar oluşturmasına olanak tanıyan bir dizi API'dir. Her API çağrısının, gerekli işleme ve depolamaya bağlı olarak ilişkili bir işlem ücreti vardır. 2020 itibariyle, ana ağda dağıtılan ve günde 1,4 milyonun üzerinde işlem gerçekleştiren (Ekim 2020) 40'ın üzerinde uygulama bulunmaktadır.

Hedera ayrıca, özel bir ağın gizliliğini halka açık bir ağın güveniyle birleştiren Hyperledger Fabric ve R3 Corda gibi blok zinciri çerçeveleri için entegrasyonlar sunar. İzin verilen blok zinciri çerçevelerini Hedera Hashgraph'a bağlayarak, özel uygulamalar genel doğrulanabilirlik ve işlemlerin merkezi olmayan bir şekilde sıralanmasını sağlayabilir.

Hashgraph ve Blockchain

Hashgraph, Hedera kamu ağına güç veren temel fikir birliği mekanizmasıdır - Hedera'yı diğer herkese açık olarak dağıtılan defterlerden ayıran şey budur.

Hashgraph konsensüsü, 2015 yılında Dr.Leemon Baird tarafından oluşturulan bir DAG'dir (doğrudan döngüsel olmayan grafik).

Hedera, Bitcoin ve Ethereum gibi 1. ve 2. nesil blok zincirlerinden daha iyi performans sunar. Web sitelerine göre, bir kripto para birimi işlemi veya Hedera Konsensüs Hizmeti mesajı, kesinliği sağlamak için 3 - 5 saniye sürüyor, 0.0001 ABD Doları (HBAR kripto para birimi ile ödeniyor) ve saniyede 10.000'e ulaşabiliyor.

Referans olarak, Visa ortalama olarak saniyede yaklaşık 1.700 işlem gerçekleştiriyor, ancak ağ yoğun talep sırasında daha fazla trafiği kaldırabiliyor. Hedera, işlem hacmi için en yüksek talepleri bile fazlasıyla karşılar.

Hedera Coin: HBAR

HBAR, Hedera ağının yerel kripto para birimidir ve sabit 50 milyar HBAR arzına sahiptir. İşlem ücretlerinin yanı sıra uygulama içi ödeme ve mikro ödemeler için ağ yakıtı olarak kullanılır. Hedera bir risk kanıtı ağı olduğundan ağ koruması için de kullanılır.

HBAR aşağıdakiler için kullanılır:

Ağ hizmeti ücretlerini ödemek için

Ödemeler ve mikro ödemeler yapmak için

Ağın güvenliğini sağlamak için nodelar ödüllendirmek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ