Eski Wall Street tüccarı Tone Vays, ilk kripto para birimi olan Bitcoin'in (BTC) yaklaşık 100 yıl önce önde gelen Amerikalı sanayici Henry Ford tarafından tahmin edildiğini açıkça gösteren 'Enerji Standardı' başlıklı yeni bir makale keşfetti.

Eski Wall Street tüccarı Tone Vays, ilk kripto para birimi olan Bitcoin'in (BTC) yaklaşık 100 yıl önce önde gelen Amerikalı sanayici Henry Ford tarafından tahmin edildiğini açıkça gösteren 'Enerji Standardı' başlıklı yeni bir makaleden bir parça keşfetti.


Vays, bunun Bitcoin'in gelecekte hayatta kalacak tek para olacağının bir başka nedeni olduğuna inanıyor.

Enerji Destekli Bir Para Birimi

Ford her ülkenin altının yerini alabilecek kendi enerji destekli kripto para birimini çıkarmasını önerdi. Bu şekilde, her biri doğal kaynaklarından yararlanabileceği için ülkelerin birbirleriyle savaşmasını önlemek mümkün olacaktır.

1920'lerde Ford'un planını gerçeğe dönüştürmenin bir yolu yoktu, çünkü enerji tüketimine dayalı ekonomik değer atamak neredeyse imkansızdı. Başka bir sorun, üyeleri kesinlikle servetlerini kaybetmemiş olan kuruluştu.

Hepsini Yönetmek İçin Bir Token

Bitcoin'in enerji destekli bir para birimi olarak kalmasının, kalan tek kripto para birimi olmasının nedeni olması gerekiyordu.

Capriole makalesinde, "Başka bir deyişle, yalnızca daha fazla enerji girerseniz daha fazla enerji para birimi verebilirsiniz ve Bitcoin'in yaptığı da tam olarak budur."

Daha önce, Vays Bitcoin hakimiyetinin yüzde 98'e varabileceğini tahmin ediyordu, bu da kripto krallığında yönetmek için neredeyse hiç para kalmayacağı anlamına geliyor.

Bitcoin Bazı İtirazlarla Karşı Karşıya

 İzlanda'dan daha fazla enerji barındıran Bitcoin, iklim aktivistleriyle iyi oturmayan en çevre dostu para birimi değil. Bazıları güce aç kripto para birimiyle uğraşanların varlıklarının ele geçirilmesini hak ettiğini iddia ettikleri kadar ileri gider. Ancak bu eleştirmenler, yenilenebilir enerji kaynaklarının tüm kripto madenciliğinin yüzde 74'üne güç sağladığına dikkat çekiyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ