Son zamanlarda özellik Ukrayna ile Rusya arasındaki gerilimli aşamaları ve bir savaşın olup olmayacağını konuşuyoruz.

Son zamanlarda özellik Ukrayna ile Rusya arasındaki gerilimli aşamaları ve bir savaşın olup olmayacağını konuşuyoruz. Savaş ihtimaline yönelik olarak yoğun bir beklenti var. Beklentiler yüksek olunca da risk faktörleri ortaya çıktığından dolayı bu durum özellikle altın fiyatına yarıyor.

Para piyasaları tüm dikkatlerini bu bölgeye çevirdiği için artık her gelişme önem kazanmış durumda. Adım Adım sıcak savaş ihtimaline binaen altın fiyatında bir hareketlilik görülüyor.

30 Ocak tarihinde 1.790 dolar seviyelerinde yer alan Altının ons fiyatı bir dalgalanma yaşayarak 1.900 dolarlara yaklaştı. Bu durum savaş korkusunun bir güvenli liman olarak altına yaradığını gösteriyor.

Altın fiyatında bu gelişme yaşanırken Rus Rublesi’nde de değer kaybı yaşanmaya devam ediyor. Ruble dolar karşısında önemli ölçüde gerileyerek 77,58 seviyelerine kadar geriledi.

Savaş ihtimaline yönelik olarak tepki veren tek varlık altın da değil. Gümüş de önemli ölçüde dalgalanma yaşayan varlıklarda. Gümüşün ons fiyatı da 23,67 dolar seviyelerini test etti.

Konu ile ilgili olarak değerlendirme yapan uzmanlar Rusya’nın Ukrayna topraklarına girmesi durumunda her iki değerli metalin de hızla tırmanmaya devam edeceğini vurguluyorlar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ