Eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, MSNBC TV haberlerine verdiği röportajda, kripto para piyasalarının Rusya, Çin ve diğerleri tarafından teknolojik manipülasyona karşı korunmak için daha güçlü düzenlemelere ihtiyacı olduğunu söyledi.

Eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, MSNBC TV haberlerine verdiği röportajda, kripto para piyasalarının Rusya, Çin ve diğerleri tarafından teknolojik manipülasyona karşı korunmak için daha güçlü düzenlemelere ihtiyacı olduğunu söyledi. Clinton'ın uyarısı, devletlerin ve devlet dışı kuruluşların ülkeleri istikrarsızlaştırmak için kullanabileceğini ve dünyanın rezerv para birimi olarak doları kullanabileceğini söylediği "her türden teknolojiyi" genişletti.

Hillary Clinton, Kripto Para Birimlerinin Ülkeleri İstikrarsızlaştırmak İçin Kullanılabileceği Konusunda Uyardı

Hillary Clinton, “Yalnızca Çin, Rusya veya her türden teknolojiyi kendi çıkarları doğrultusunda manipüle eden diğer devletlere bakmıyoruz. Devlet dışı aktörlere, ya devletlerle uyum içinde ya da kendi istikrarsızlaştırıcı ülkelerinde, rezerv para birimi olarak doları istikrarsızlaştıran bakıyoruz.” Eski Dışişleri Bakanı'nın özel bir odak noktası, dezenformasyon yoluyla seçimleri etkilemek için kullanılan sosyal medya platformlarının, devlet ve devlet dışı aktörlerin diğer ülkeleri istikrarsızlaştırmasına yardımcı olacak şekilde kripto para piyasalarıyla nasıl birleştirilebileceğiydi.

Dünyanın Her Yerindeki Hükümetler Kripto Düzenlemeleri Üzerinde Çalışmaya Devam Ediyor

Dünyanın birçok yerinde kripto para birimi düzenlemelerinin hala gri bir alanda olduğunu söylemek doğru olur. Bununla birlikte, son yıllarda ülkeler, Amerika Birleşik Devletleri'nden gelen ekonomik yaptırımları aşmak için kripto para birimini kullandılar veya halka açık bir şekilde kullanmayı düşündüler. En önemlisi, Kuzey Kore nükleer silah programını finanse etmek için kripto para birimini kullandı. Hileli ulus, tespitten kaçınmak için gizlilik dijital paraları ve diğer çeşitli yöntemler de kullandı. İran hükümeti de kripto para birimi lehine kamuoyuna açıklama yaptı. 2020'nin başlarında, İslam Devrim Muhafızları Komutanı Saeed Muhammed, İran'a yaptırımları atlatmak için kripto para birimi kullanma çağrısında bulundu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ