Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, 2022-23 Birlik Bütçesini sunarken, Hindistan Merkez Bankası'nın (RBI) 2022'de Dijital Rupiyi tanıtacağını söyledi.

Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, 2022-23 Birlik Bütçesini sunarken, Hindistan Merkez Bankası'nın (RBI) 2022'de Dijital Rupiyi tanıtacağını söyledi. Maliye Bakanı, "RBI, blockchain teknolojisini kullanarak Dijital Rupiyi 22-23 MY'de çıkaracak" dedi. Sitharaman, “Dijital para birimi ayrıca daha verimli ve daha ucuz bir para birimi yönetim sistemine yol açacaktır. Bu nedenle, 2022 ve 2023'ten itibaren Hindistan Merkez Bankası tarafından çıkarılacak blok zinciri ve diğer teknolojileri kullanan bir Dijital Rupi getirilmesi önerildi.

Dijital Rupi, Fiziksel Rupi İle Aynı Değere Sahip Olacak

Diğer tüm fiat para birimleri gibi, CBDC de merkezi rezervlerle desteklenecek. Rupinin dijital versiyonu, esasen Hindistan Merkez Bankası (RBI) tarafından desteklenen bir Rupinin dijital temsili olacak. Dijital yasal ihaleyi deneyen tek ülke Hindistan değil. Dijital dolar, e-yuan ve dijital euro, çeşitli merkez bankalarının şu anda denemekte olduğu projelerden bazıları. Ayrıca, kullanıcıların anonim kalmasına izin veren temel blok zinciri teknolojisi üzerine inşa edilmiş bir kripto para birimi olan Bitcoin'den farklı olarak, resmi dijital para birimi RBI'nin desteğine sahip olacaktır.

Dijital Rupi, Merkezi Bir Dijital Para Birimi Olacak

Kripto topluluğundaki CBDC'lerle ilgili en endişe verici şey gizlilik olmuştur. Bitcoin gibi kripto para birimleri merkezi değildir ve tek bir kuruluş tarafından kontrol edilmez. Bununla birlikte, CBDC'ler hükümet gözetimi altında olacak ve bu da onları tamamen merkezi hale getirecek. Hindistan'ın CBDC'si fiziksel Rupi ile aynı değere sahip olacak. Fiziksel nakit takibi, dijital işlemlerden çok daha zordur. Hindistan hükümetinin dijital işlemlerin gizlilik sorunuyla nasıl başa çıkacağını görmek ilginç olacak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ