Hindistan parlamentosunun alt meclisi olan Lok Sabha'da yapılan bir dosyalama, ülkede faaliyet gösteren “bitcoin şirketleri” tarafından hileli uygulamalarla ilgili bir soruşturma ortaya koydu.

Hindistan Bakanlığı Bitcoin İşletmelerine Yönelik Soruşturmaları Açıkladı

Hindistan parlamentosunun alt meclisi olan Lok Sabha'da yapılan bir dosyalama, ülkede faaliyet gösteren “bitcoin şirketleri” tarafından hileli uygulamalarla ilgili bir soruşturma ortaya koydu.

Merkez sol parlamenter Muhammed Faizal tarafından resmi bir soru gönderildi ve Maliye ve Kurumsal İşler Bakanı Anurag Thakur tarafından 16 Mart'ta cevaplandı.

Hintli politikacı kripto şirketlerinin düzenleyici statüsü hakkında soruşturma talep ediyor

Faizal, Kurumsal İlişkiler Bakanı'na Hindistan'daki kripto para şirketleri ile ilgili üç soru sordu. İlk olarak, hükümetin “bitcoin şirketleri tarafından hile ve hileli uygulamalar” iddiasıyla artan sayıda raporun farkında olup olmadığını sordu.

Yetkili ayrıca, söz konusu kripto şirketlerinin “Kurumsal İlişkiler Bakanlığı tarafından yıllık bilançoları doldurmaksızın kuralları ihlal edip etmediğini” sordu ve son olarak suçu işleyen şirketlere yönelik herhangi bir eylemle ilgili ayrıntılar talep etti.

Buna karşılık Bakan Thakur, Faizal tarafından “kripto şirketlerinin“ Şirketler Yasası kapsamında tanımlanmadığını ”teyit etti.

Ayrıca, Bitcoin (BTC) ile çalışan sadece iki şirketin Kurumsal İşler Bakanlığı Şirketler Siciline kayıt olduğunu ve bunların da  Zeb IT Services ve Unocoin Technologies olduğunu belirtiyor.

Ayrıca Thakur daha önce Zeb IT aleyhinde “Şirketler Yasası'nın çeşitli hükümleri uyarınca kovuşturmaların açıldığını” not ederek, firmanın şu anda “tasfiye halinde” olduğunu ekliyor.

Kurumsal ilişkiler bakanı, Unocoin'in başvurularında güncel olduğunu ve bakanlığın Unocoin ile ilgili herhangi bir şikayet almadığını da ekledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ