Hindistan Başbakanı Narendra Modi Salı günü, sertifika vermeyi kolaylaştırmak ve sahteciliği önlemek için IIT Kanpur'da blockchain tabanlı dereceler başlattı.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi Salı günü, sertifika vermeyi kolaylaştırmak ve sahteciliği önlemek için IIT Kanpur'da blockchain tabanlı dereceler başlattı. Bu, ülkenin blok zinciri teknolojisini kitlesel olarak benimseme arayışında yaptığı sayısız diğer çabalar arasında yer alıyor.

Hindistan'daki kripto para birimlerinin meşruiyeti konusunda ileri geri olsa bile, ülke diğer sektörlerde blockchain teknolojisini kullanmaktan çekinmedi. Salı günü, Hindistan Başbakanı Narendra Modi, kurumun 54. toplantı töreni sırasında Hindistan Teknoloji Enstitüsü (IIT) Kanpur'da blockchain tabanlı dijital dereceler başlattı.

Aynı zamanda, tüm öğrencilere enstitünün blok zinciri odaklı teknolojisi tarafından geliştirilen söz konusu dereceler verildi. Girişim, yalnızca bu kimlik bilgilerinin oluşturulmasını ve dağıtımını dijitalleştirmekle kalmıyor, aynı zamanda sahtecilik olasılığını da ortadan kaldırıyor. Blockchain teknolojisi, bu derecelerin taklit edilemeyeceğini ve küresel ölçekte doğrulanabileceğini garanti eder.

Hindistan Blockchain Teknolojisine Daha Fazla Daldı

Lansman ve sertifika verilmesi, Ulusal Blockchain Projesi kapsamında gerçekleşti. Resmi web sitesinde paylaşıldığı gibi ana hedefi: Hindistan'ı Blockchain Teknolojisinde Global bir lider olmaya teşvik etmek.

Proje bunu, tümü Ulusal Güvenlik Konseyi Sekreterliği tarafından finanse edilen blok zinciri tabanlı “e-yönetişim çözümleri” geliştirerek başarıyor. Kullandığı teknolojiler arasında Hyperledger Fabric, Ethereum, Tendermint ve Quorum bulunmaktadır.

Şimdiye kadar proje, Hindistan'daki bazı zorluklara çözümler kullanan iki blok zinciri oluşturmayı başardı. Birincisi, Güvenli Sağlık Altyapısı, hastaların mahremiyetini korur. Bu arada, Tapu Kayıtları Yönetimi mülkleri kaydeder ve arazi kaydı yönetimini yürütür. IIT Kanpur, teknolojinin daha fazla uygulaması için daha fazla araştırma yürütüyor. Bu çözümler, kurumun inkübe edilmiş start-up CRUBN'si altında yürütülecektir. Şirket, ülke genelinde blok zinciri tabanlı satın alma sistemleri geliştirmek için Kasım ayı sonlarında Güney Hindistan eyaleti Karnataka ile bile ortaklık kurdu.

Bu ayın başlarında Hindistan, Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı aracılığıyla Ulusal Blockchain Stratejisi dediği şeyi yayınladı. Çerçeve, çeşitli sektörlerde çok çeşitli blok zinciri tabanlı uygulamalara odaklanır. Bunlar arasında “elektronik sağlık kayıtlarının bakımı, eğitim sertifikası zinciri, ilaç tedarik zinciri ve tarım” yer alıyor.

Mantar Blok Zinciri Tabanlı Uygulamalar

Connecticut merkezli araştırma firması Gartner'a göre, çok sayıda yeni yenilikçi şirket 2022'de 5 trilyon dolarlık blok zincir ekonomisinden yararlanacak. Bu işletmelerden en az biri 10 milyar dolarlık bir değerlemeye sahip olacak. Gartner, bu işletmenin değerinin 2025 yılına kadar 176 milyar dolara ve 2030 yılına kadar 3,1 trilyon dolara çıkacağını öngörüyor. Firma, bu büyümeyi 2030 yılında küresel müşteri tabanlarının en az yüzde 30'unun blockchain teknolojisini kullandığı yönündeki tahminine bağlıyor.

Hindistan dışında, diğer ülkeler de blockchain teknolojisinin güçlü şampiyonları olarak ortaya çıktı. Çin, kripto para birimlerinde rezervasyonları tutarken bile, şirketleri için daha hızlı ve daha ucuz inovasyon sağlamak için Blockchain tabanlı Hizmet Ağı'nı (BSN) başlattı. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), tamamen blok zinciri tabanlı çözümlerle desteklenen akıllı şehirler üzerinde çalışıyor. Kanada bu teknolojiyi hükümet takibi için kullanırken, Şili enerji dağıtımı için kullanıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ