Geçtiğimiz günlerde Hindistan Maliye Bakanlığı Bitcoin ve diğer kripto paraları mantıken kusurlu ve ponzi olarak açıkladı. Yapılan açıklama şu şekilde: 

"Ortada yüksek riske sahip, yatırımcıların bir anda büyük paralar kaybetmesine sebep olan bir balon söz konusu. Yatırımcıların bu riskten uzak durması ve temkinli olması gerekiyor. Piyasada bu örnekte bir çok ponzi var."

Mantık olarak kusurlu

Milyarder yatırımcı ve eski bir Bitcoin eleştirmeni olan Mark Cuban, kripto paraların mevcut ve sabit bir değere sahip olmadığını vurguladı.

"Kripto paraların değeri sadece arz ve talebe dayanıyor. Bir çok hisse senedinde olduğu gibi, asıl bir değeri yok. Çünkü bu hisse senetleri üzerinde gerçek mülkiyet hakkınız ve oylama yetkiniz yok. Bu hisseleri sadece alıp satabilirsiniz. Bitcoin de buna çok benziyor ve değeri arz-talep meselesine dayanıyor.

Bu açıklamalarla birlikte Hindistan yetkililerinin Bitcoin'i ve diğer kripto paraları bir ponzi şemasına benzettiğini söylememiz olanaklı görünüyor. Daha da önemlisi analistler yapılan bu açıklamayı oldukça mantıksız buldular ve sorgulama gereği hissettiler. Hindistan'ın ikinci büyük borsası Unocoin'in kurucusu olan Sunny Ray de Twitter üzerinde yaptığı bir paylaşımda "Bitcoin ponzi veya piramit sistemi mi? Kısa cevap: hayır. Uzun cevap: aşağıya bakın" diye açıklama yaptı. Uzun cevabı aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

Hindistan yerel para birimi üzerinde tahmin edilmeyen bir darbe sonucu, aylarca süren karışıklıklar ve finanslar krizler oluşmuştu. İnsanlar bitmek bilmeyen para çekme kuyruklarında beklemeye, hatta bu kuyruklarda hayatını kaybeden insanlara tanıklık etmişlerdi. Bunun sebebi banknotların olmayışı ve ülkenin ATM'lerinin yüzden 90'ından fazlasında çekilebilecek nakit paranın olmayışıydı.

Hindistan hükümeti daha önce Bitcoin ve kripto paralar ile yaptığı bir açıklama sebebiyle kınanmıştı. Merkezi olmayan ve insanlara finansal bir özgürlük tanıyan bir para birimi mantığına hükümet sıcak bakmıyordu. Bunu da şu açıklamayla yapmışlardı: "Bitcoin ve diğer kripto paraların fiyatı, tamamen spekülasyonlarla yükseltiliyor ve dalgalanmalara neden oluyor".

Hindistan hükümeti neden Bitcoin'e sert davranıyor?

Bitcoin, merkezi olmayan ve bir otoriteye dayanmayan para birimi. Bu para biriminin Hindistan gibi bir ülkede popülerleşmesi, Hindistan Merkez Bankası dahil diğer üçüncü hizmet sağlayıcılara olan gerekliliği ortadan kaldırabilir. Ancak önümüzdeki zamanlarda, hükümet veya ülkelerin Bitcoin ve diğer kripto paralarına olan tutumu kayıtsız ve olumsuz kalmayacak. Çünkü ABD, Japonya ve Güney Kore gibi büyük pazarlar Bitcoin'i meşru bir para birimi olarak benimsemiş durumda.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ