Hindistan, ekonominin çeşitli sektörlerinde blok zincirini teşvik etmeye odaklanarak, ülkede blok zinciri teknolojisini benimsemek için beş yıllık bir yol haritası yayınladı.

Hindistan, ekonominin çeşitli sektörlerinde blok zincirini teşvik etmeye odaklanarak, ülkede blok zinciri teknolojisini benimsemek için beş yıllık bir yol haritası yayınladı.

Hindistan, ülkede blockchain teknolojisini benimsemek için beş yıllık bir yol haritası yayınladı. 'Ulusal Blok Zinciri Stratejisi' olarak adlandırılan yol haritası, ekonominin çeşitli sektörlerinde blok zincirini teşvik etmeye odaklanıyor ve özel sektör ile hükümet arasında daha yakın işbirliğini teşvik etmeyi amaçlıyor. Hindistan Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı (MeitY) tarafından yakın zamanda yayınlanan 52 sayfalık belge, bu yılın başlarında yayınlanan bir belgenin güncellenmiş bir versiyonudur.

MeitY, Ulusal Bir Blok Zinciri Çerçevesi Üzerinde Çalıştığını Ortaya Koyuyor

Bakanlık, Hindistan'ın ekonominin 44 sektörüne son derece fayda sağlayacağına inandığı ulusal bir blok zinciri platformu oluşturma tutkusunu ortaya koyuyor. Ayrıca, ülkenin blok zinciri teknolojisinin faydalarından tam olarak yararlanabilmesi için “Hindistan'a yayılmış düğümlerle coğrafi olarak dağıtılmış ulusal düzeyde paylaşılan bir altyapı” gerektiğini iddia ederek ulusal bir blok zinciri çerçevesi üzerinde çalıştığını ortaya koydu. Merkezi hükümet, bu ulusal altyapıyı hizmet olarak blok zinciri (BaaS) sağlamak için kullanmayı planlıyor. Teknoloji bakanlığı, blockchain entegrasyonundan büyük fayda sağlayacağına inandığı 44 sektör belirledi.

E-Yönetişim, Blok Zinciri Yol Haritasında En Fazla İlgiyi Görüyor

E-yönetişim, blok zinciri yol haritasında en fazla ilgiyi görüyor. Uygulamalardan bazıları, Aadhaar olarak bilinen ulusal kimlik sistemini, eSign açık anahtar altyapısını ve Digilocker vatandaş bulut barındırma çözümünü kapsar. Bu e-yönetişim odağı ile hükümet, veri güvenliği, mahremiyet ve erişim ile oldukça ilgilenmektedir. Ve halka açık bir blok zincirinin fizibilitesine girerken, izinli bir blok zinciri olarak da bilinen özel bir deftere sahip olmaya eğilimlidir. Hatta Hyperledger Fabric ve R3 Corda'yı büyük ölçüde ödünç aldığı ağlardan bazıları olarak listeliyor. Belge, blok zinciri uygulamasının e-yönetişimin ötesine geçeceğini ana hatlarıyla belirtirken, "daha sonra, e-yönetişimin ötesinde çeşitli kullanım durumlarını dahil etmek için geçiş yapılmalı ve çerçeve herkesin kullanımına açık olacaktır." Hindistan merkezi hükümeti de yakında kripto sektörünü düzenlemeye hazırlanıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ