Hindistan’ın en kalabalık eyaleti blok zincirle çalışan güneş enerjisi ticareti başlatmak için hamle yapmış durumda.

Hindistan Blok Zincir Odaklı Güneş Enerjisi Ticareti Başlatıyor

Hindistan’ın en kalabalık eyaleti blok zincirle çalışan güneş enerjisi ticareti başlatmak için hamle yapmış durumda.

200 milyondan fazla nüfusuyla Hindistan'ın en kalabalık eyaletlerinden biri olan Uttar Pradesh (UP), blok zinciri ile çalışan güneş enerjisi ticaret platformunu test etmeye başladı.

Projeyi Yürütenler

Uttar Pradesh Power Corporation Limited (UPPCL) ve Uttar Pradesh Yeni ve Yenilenebilir Enerji Geliştirme Ajansı (UPNEDA) isimli devlete iki kuruluş, Lucknow kentinde birkaç çatı katı güneş enerjisi pilot uygulamasına geçerek hükümet binası ile ilk pilot projeyi birlikte yürütecek.

Teknik desteğin verilmesiyle birlikte Avustralya'daki Güç Bakanlığı ve Power Ledger teknolojilerinin hızlı bir şekilde geliştirilmesi için Hindistan'ın Enerji Bakanlığı'nın halka açık özel bir ortaklık girişimi olan Hindistan Akıllı Şebeke Forumu (ISGF) ile işbirliğine gitti. Her iki firma da UPPCL'ye ve UPNEDA'ya pilot uygulamayı gerçekleştirme konusunda yardım edecek.

ISGF genel müdürü Reena Suri yatığı açıklamada şu ifadelere yer veriyor:

“Pilot proje, güneş enerjili çatıdaki zincirlerden komşu hanelere / binalara kadar enerji zincirinin ticareti yapmanın fizibilitesini gösterecek. Fiyatlar, gerçek zamanlı olarak enerji alım satımını takip etmek ve fazladan güneş enerjisi işlemlerinin blockchain üzerinden yapılan akıllı sözleşmelerle gerçek zamanlı olarak çözümlenmesini sağlamayacak. ”

Ne Zaman Tamamlanacak

Pilot projenin birinci safhasının 2020 Mart tarihine kadar tamamlanması bekleniyor; sonuçları UP'de birebir güneş enerjisi ticaretini desteklemek için uygun düzenlemeler yapmak için değerlendirilecek. Power Ledger, platformunun ABD, Japonya, Avustralya ve Tayland da dahil olmak üzere birçok ülkede başkalarının da içinde bulunduğunu söyledi.

Hindistan, blockchain teknolojisini kullanmak için çeşitli girişimlerde bulunuyor. Ülkenin Elektronik ve Bilişim Teknolojileri Bakanlığı, geçtiğimiz hafta, bankanın ve ticaretin finansmanı da dahil olmak üzere çeşitli sektörlerde teknolojinin potansiyelini ve farklı kullanım durumlarını dikkate alarak ulusal bir blok zinciri stratejisi hazırladığını söyledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ