Hindistan Merkez Bankası kripto para birimi için yasal statüyü onayladıktan sadece bir hafta sonra, blockchain ile ilgili ulusal bir taslak olarak resmi bir dijital rupi için çağrıda bulundu.

Hindistan Dijital Rupi’ye Hazırlanıyor

Hindistan Merkez Bankası kripto para birimi için yasal statüyü onayladıktan sadece bir hafta sonra, blockchain ile ilgili ulusal bir taslak olarak resmi bir dijital rupi için çağrıda bulundu.

Hindistan Blockchain Teknolojisinde İlerliyor

Haberlere göre, Ulusal Akıllı Yönetim Enstitüsü (NISG) paydaş yorumları için blockchain hakkında Hindistan'da dağıtılmış defter teknolojisi ve kripto ekosistemini tanımlamaya yardımcı olacak bir taslak strateji sundu.

Çalışma, blockchain'in Davos Dünya Ekonomik Forumu'nda öncelikli bir konu olduğunu ve burada bir araştırmanın küresel GSYİH'nın % 10'unun 2027 yılına kadar DLT'de depolanacağını önerdiğini belirtti.

Strateji, Hindistan'ın 2025 yılına kadar yenilik ve eğitim, ticarileştirme ve blockchain ve kripto teknolojisinin benimsenmesi için önde gelen ülkelerden biri olmasını öngörüyor.

Belge aynı zamanda hükümet ve RBI arasındaki işbirliği yoluyla Hindistan için resmi bir kripto para biriminin geliştirilmesini önermekte.

Merkez bankası kendi CBDC'sini geliştirmeyi başaran pek çok bankadan biridir. Avrupa bankaları bekliyor olsa da Çin şu anda en ileri durumda. ABD hala kendi bürokrasisinin üzerinde tökezlediği için bu kripto yarışında hiçbir yerde görülemiyor.

Taslak, yasaların ve yönetmeliklerin teknolojinin kendisine değil, bir blockchain tarafından gerçekleştirilen işlevlere dayanması gerektiğini vurgulamaktadır.

Ulusal bir İzin Verilen Blockchain ile Hint hükümeti, çeşitli merkezi olmayan uygulamalara ve eklediği herhangi bir sayıda izin verilen blockchain uygulamasına "Hizmet Olarak Güven" sunabilir.

Hindistan Kripto Alanına Isınıyor mu?

Yakın tarihli bir haber, Hindistan'daki düzenleyicilerin, yurtdışında kripto borsalarını kullanmalarını sağlayabilecek vatandaşların ülke dışında yılda 250.000 dolara kadar hareket etmesini sağlayan sermaye kontrollerini gevşeteceğini de sözlerine ekledi.

Bu, Hindistan'daki kripto ticaretinin doğrudan doğrulanması olmasa da, doğru yönde atılmış bir adımdır. RBI, Hindistan'da kripto varlıklarının yasaklanmadığını doğruladı, ancak düzenlenmiş kuruluşların bu ülkelere teklif etmesinin yasaklandığını detaylandırdı.

 Hint kripto firmaları yasağı kaldırmak için kampanya yürütüyor. Yerel endüstri gözlemcisi "Crypto Kanoon", ayın sonuna kadar (bu Cuma) karar vermeyi bekledikleri son duruşmalarda canlı güncellemeler yayınlıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ