Kripto para piyasası fiyat hareketinden bağımsız olarak, bazı ülkelerde diğerlerinden daha iyi bir 2019 yılı geçti.

Hindistan Hayal Kırıklıklarıyla Yılı Bitirirken Kriptolar İçin 2020 Daha İyi Bir Yıl Olacak mı?

Kripto para piyasası fiyat hareketinden bağımsız olarak, bazı ülkelerde diğerlerinden daha iyi bir 2019 yılı geçti. Hindistan, merkez bankasının ve düzenleyicilerin arkasında durdu.

Merkez Bankalarından Beklenti

Merkez bankalarından düşmanlıklarını arttırması beklenmekte. Dağıtılmış dijital para birimleri, tüm varlıklar için bir tehdit aynı zamanda. Hindistan Merkez Bankası, her fırsatta ortaya çıkan sektöre karşı olumsuzlukta bir istisna değil elbet.

Geçen hafta, RBI kripto varlıklarına karşı sert duruşunu yineledi ancak odak noktası, özel bir şirketin bir para biriminin kontrolünde olduğu iddiasına odaklandı.

Dijital para birimi ile ilgili olarak iki yönü bulunuyordu: RBI, merkez bankaları ve hükümetler ile olduğu gibi, herhangi bir özel dijital para birimine karşı çok net bir şekilde sert duruşunu devam ettiriyor

Bunlar, RBI Başkanı Shaktikanta Das’ın bir değişim yılı ve düzenleyici karamsarlığın sona ermesi olarak sözleriydi.

Hindistan’da yayın yapan Economic Times’a göre, RBI, gelecekte bazı aşamalarda Hindistan’ın kendi kripto para birimini başlatma olasılığı konusunda diğer merkez bankalarıyla istişarelerde bulundu. Hareket, Çin'in 2021 yılına kadar halka sunulması planlanan merkez bankası dijital para yarışında öne çıktığını gösteriyor.

Japonya ayrıca kendi CBDC’si üzerine kapsamlı araştırmalar başlatırken, Malezya, Tayland, Singapur, Fransa ve Avrupa Merkez Bankası da bu düşünceyi zorluyor.

Düzenleyici danışma firması Politika 4.0'ın kurucusu Tanvi Ratna, Hindistan'ın geride bırakılabileceğinden endişe duyuyor ve şu açıklamayı yapıyor:

Küresel düzenleme cephesinde çok fazla şey değişti ve bu, Hindistan hükümetinin kararına bakılmaksızın Hindistan girişimlerini etkilemeye zaten başlayacak. 2020’deki blockchain dünyası geçen veya iki yıldan çok daha farklı görünecek.

Kripto para borsası Unocoin CEO'su Sathvik Vishwanathan, iyimser kaldı ve hükümetin, başka ülkeler tarafından yapılacak daha geniş bir hareket olmadıkça kripto ticareti üzerinde ciddi bir şekilde baskı yapmasının olası olmadığını ekledi.

Yenilenen Umut?

Kasım ayında Hindistan’ın kripto para borsası WazirX’ei, Binance’in satın alındığını duyurmasının yanı sıra bir Rupi rampası kurulmasıyla ilgili bir umut mesajı geldi. Yerel bankaların, RBI tarafından konuşulan sürekli söylem akışını göz önüne alınsa da top oynaması pek mümkün değil.

Kore merkezli borsa Bithumb ayrıca ülkedeki kripto girişimleri için sahip olduğu yeni bir blok zinciri platformunda ortaklar için Hindistan'a yönelmeye başladı.

Nisan 2018'de başlatılan bankacılık kanallarının kullanımıyla ilgili bir Yüksek Mahkeme davası, halen daha sonuçlanmış değil. Bu sorunları çözmek için herhangi bir motivasyon yok gibi görünüyor, zira bir başka gecikme 2020 Ocak ayının ortasına kadar oturumlara ara verilmesiyle neticeleniyor.

Bu arada Hindistan'daki kripto sahnesi, gelecek yıla kadar umutlar ertelendiği için beklemede kalıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ