Hindistan, Dijital Rupi geliştirmesiyle ilerliyor ve ilk pilot testini gelecek yılın ilk çeyreğinde başlatmayı bekliyor.

Hindistan, Dijital Rupi geliştirmesiyle ilerliyor ve ilk pilot testini gelecek yılın ilk çeyreğinde başlatmayı bekliyor. Ülke, ölçülü ve temkinli yaklaşımın kritik olduğuna inanıyor. Halkın Merkez Bankası Dijital Para birimini (CBDC) benimsemesine yardımcı olurken, aynı zamanda merkez bankasının herhangi bir iyileştirme veya değişikliği zamanında yapmasına izin verir.

RBI Yetkilisi, Gelecek Mali Yılda İlk Pilotu Başlatma Planlarını Açıkladı

Yakın tarihli bir etkinlikte konuşan Hindistan Merkez Bankası'ndan bir yetkili, ilk pilot uygulamayı gelecek mali yılda başlatma planlarını açıkladı. Hindistan Merkez Bankası'nın (RBI) Ödeme ve Uzlaşma Departmanı'nın  Genel Müdürü P. Vasudevan, RBI'nin komşusu Çin'in Dijital Yuanı ile küresel yarışa öncülük etmesine rağmen bir CBDC başlatmaya kararlı olduğunu doğruladı. Hindistan Devlet Bankası'nın Bankacılık ve Ekonomi Meclisi'ne hitap eden Vasudevan, “Sanırım bir yerlerde en azından gelecek yılın ilk çeyreğinde bir pilot uygulamanın başlatılabileceği söylendi. Bu yüzden bu konuda iyimseriz.”

Hindistan Hükümeti Kripto Düzenlemeleri Getirecek

Hindistan Merkezi Hükümeti Bhartiya Janta Partisi, parlamentonun bir sonraki kış oturumunda bir kripto para birimi düzenleme tasarısı sunmaya hazır. Bildirildiğine göre, merkezi hükümet özel kripto para birimlerini yasaklamayı ve ulusal dijital para birimi üzerinde çalışmayı planlıyor. Hükümetin kripto paraları yasakladığı haberi, ülkedeki yatırımcılar arasında paniğe neden oldu. Yeni son tarih, daha önce belirtilen, yani gelecek ay olandan bir yıl sonra. Birkaç yerel rapor, Hindistan'ın Aralık ayında Dijital Rupisini yumuşak bir şekilde piyasaya sürebileceğini belirtti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ