Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, ülkenin 2022 Birlik Bütçesinde kripto para birimi kazançlarına %30 vergi uygulanacağını duyurdu.

Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, ülkenin 2022 Birlik Bütçesinde kripto para birimi kazançlarına %30 vergi uygulanacağını duyurdu.

Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman bugün Birlik bütçesini sunarken, Hindistan'ın kripto para birimleri ve diğer dijital varlıklardan elde edilen gelire %30 oranında vergi uygulayacağını söyledi. Maliye Bakanı ayrıca ülkenin merkez bankasının önümüzdeki yıl ulusal bir dijital para birimi çıkaracağını da açıkladı. Endüstri tahminleri, Hindistan'da yaklaşık 400 milyar rupi (5.37 milyar $) civarında toplam kripto varlığına sahip 15 milyon ila 20 milyon kripto yatırımcısı olduğunu gösteriyor.

 

Kripto Para Birimi Satışlarından Kaynaklanan Kayıplar, Diğer Gelirlerle Dengelenemez

Sitharaman, Hindistan'ın en yüksek vergi bandında kripto para birimlerinden ve takas edilemez tokenlerden (NFT'ler) elde edilen kazançları yerleştirmenin yanı sıra, satışlarından kaynaklanan kayıpların diğer gelirlerle dengelenemeyeceğini ve dijital varlıklara ticaret ve yatırım için başka bir caydırıcılık sağladığını söyledi. Kripto para birimlerinin savunucuları, resmi bir vergi çerçevesi oluşturmanın en azından kripto endüstrisini hükümetin düşündüğü bazı daha acımasız önlemlerden kurtarabileceğini umuyorlar. Daha önce bildirildiği gibi, Hindistan'ın Merkezi Hükümeti kripto para birimlerini tamamen yasaklamayı planlıyordu. Maliye Bakanı, kripto para birimlerinde sektöre onay veren %30'luk bir vergiyi resmen açıkladı.

Kripto Gelirindeki Yüzde Otuz Vergi, Kriptoyu Meşrulaştırdığı İçin Olumlu Bir Adımdır

Bir kripto para borsası olan ZebPay'in CEO'su Avinash Shekhar, "Sanal dijital varlıklardan elde edilen yüzde otuz vergi, yüksek olsa da, kriptoyu meşrulaştırdığı ve kripto ve NFT'lerin daha fazla kabulüne yönelik iyimser bir duyguya işaret ettiği için olumlu bir adım" dedi.

Vergi danışmanları, bireylerin kripto kârlarının yüzde 30'undan fazlasını vergi ve diğer masraflar olarak ödeyebileceklerini düşündüler. Daha önce bildirildiği gibi, kripto borsaları ayrıca yeni vergi rejiminin dijital para birimlerinin yetkililer tarafından kabul edildiğinin sinyalini vereceğini ve şirketlere pazara girebilecekleri konusunda güvence vereceğini umuyordu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ