Hindistan Maliye Bakanı "Bitcoin henüz yasal para birimi değil!"

Hindistan Maliye Bakanı Arun Jaitley, Hindistan hükümetinin Bitcoin'i Kasım 2017 sonlarında ülkede yasal bir değer olarak tanıması gerektiğini belirtti. Bitcoin'in ve diğer sanal para birimlerinin Hindistan'da yasalaştırılmasına ilişkin önerilerin olduğunu belirtten bakan. Hükümetin bu düzenlemeler üzerinde çalıştığını belirtti.

Ekonomik Times gazetesine verdiği röportajda Jaitley, Hindistan parlamentosuna ülkenin merkez bankası olan Hindistan Merkez Bankası'nın (RBI), kendi yetki alanı içerisinde kripto para birimleri ile çalışmak için herhangi bir lisans yayınlamadığını yineledi. Ayrıca hükümetin kripto para birimlerini düzenlemek için hâlâ gelen görüşleri değerlendirdiğini dile getirdi.

"Öneriler üzerinde çalışılıyor. Hükümetin tutumu açık, Bitcoin’i şimdiye kadar yasal para birimi olarak görmedik"

Hindistan'daki kripto para birimlerini düzenleme çabaları 

Hint hükümeti, son birkaç aydır ülkedeki sanal para birimlerinin kullanımını düzenlemeye çalışıyor. Nisan 2017'de hükümet, dijital para birimlerini kapsayan düzenlemelerin olası taslaklarını değerlendirmek üzere disiplinler arası bir komite oluşturdu. Komite, RBI, Mali İşler Departmanı ve Gelir Bakanlığı da dahil olmak üzere çeşitli devlet kurumlarından oluşur.

Bununla birlikte, Ekim 2017'de, Hindistan Yüksek Mahkemesi, RBI ve diğer ilgili kuruluşlara, kriptokrasi uyum yönetmeliği üzerine verilen dilekçeye cevap vermelerini isteyen bir bildiri yayınladı. İlk dilekçe, izlenemez sınır ötesi işlemlerde Bitcoin ve diğer sanal para birimlerinin olası kullanımı konusunda endişeleri dile getirerek onları siber suçlular ve vergi kaçıranlar için cazip araçlar haline getirdiğini ifade ediyor.

Dilekçenin bir kısmı şöyle:

“Söz konusu tedbir çerçevesinde düzenleyici çerçeve bekleyen herhangi bir somut kontrol mekanizmasının olmaması boşluğa yol açtı ve bunun sonucunda düzenlenmemiş Bitcoin ticareti ve işlemleri sonuçlandı."

Ülkedeki kripto para birimleri karşısında artan talebe rağmen, düzenleyici kurumlar, Bitcoin ve diğer sanal para birimlerini nasıl düzenleyeceklerine henüz karar vermemiş durumda. O zamana kadar Bitcoin, Hindistan'da yasal bir değer olarak kabul edilmeyecek. Bir önceki raporda bir baş ekonomist, Bitcoin'in hükümetten gelen işlem takibi karşılamadığı müddetçe Hindistan'da yasal hale gelmeyeceğini öngörüyordü.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ