Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, kripto para birimlerinin vergilendirilmesinin merkezi hükümetin egemenlik hakkı olduğunu söyledi.

Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, kripto para birimlerinin vergilendirilmesinin merkezi hükümetin egemenlik hakkı olduğunu söyledi.

Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman Cuma günü, merkezi hükümetin kripto para birimi işlemlerine vergi koymanın “egemen hakkı” olduğunu söyledi. Rajya Sabha'ya, bu ayın başlarında sunulan Birlik Bütçesine ilişkin genel tartışma hakkında yanıt verdi. Hindistan Maliye Bakanlığı, Hint kripto topluluğundan geri dönüş alan kripto para birimi işlemlerinde %30 vergi açıkladı.

Kripto Para Birimlerini Yasaklama Kararı, Paydaşlarla İstişarelerden Sonra Alınacaktır

Sitharaman ayrıca üst meclise, özel kripto para birimlerinin yasaklanıp yasaklanmama kararının paydaşlarla istişarelere dayanarak alınacağını söyledi. Daha önce bildirildiği gibi, 23 Kasım'da Parlamentonun Kış Oturumu ile ilgili resmi bir belge, Birlik hükümetinin Hindistan'daki tüm özel kripto para birimlerini yasaklamak için bir Yasa Tasarısı çıkaracağını gösterdi. Ancak, Kripto Para Birimi ve Resmi Dijital Para Birimi Faturasının Düzenlenmesi henüz eve konmamıştır. Maliye Bakanı ayrıca Hindistan Merkez Bankası'nın 2022-'23 döneminde blok zinciri ve diğer teknolojileri kullanarak merkez bankası destekli bir dijital para birimi çıkaracağını duyurdu.

RBI Başkanı, Kripto Para Birimlerinin Finansal İstikrar İçin Bir Tehdit Olduğunu Söylüyor

Dün bildirildiği üzere, Hindistan Merkez Bankası Başkanı Shaktikanta Das, özel kripto para birimlerinin makroekonomik ve finansal istikrar için bir tehdit olduğunu ve iki cephedeki zorluklarla başa çıkma kabiliyetini baltaladığını açıkça belirtti. Yatırımcıları uyaran Das, bu tür varlıkların hiçbir dayanağı olmadığını, bir lale bile olmadığını söyledi. “Özel kripto para birimleri veya onlara ne ad verirseniz verin, makroekonomik istikrarımız ve finansal istikrarımız için bir tehdittir. RBI Başkanı, RBI'nin finansal istikrar ve makroekonomik istikrar sorunlarıyla başa çıkma kabiliyetini baltalayacak ”dedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ