RBI Valisi Shaktikanta Das, RBI'nin kripto para birimleri hakkında hala "ciddi ve büyük" çekinceleri olduğunu ve bunları hükümete ilettiğini açıkladı.

RBI Valisi Shaktikanta Das, RBI'nin kripto para birimleri hakkında hala "ciddi ve büyük" çekinceleri olduğunu ve bunları hükümete ilettiğini açıkladı.

Hindistan Merkez Bankası (RBI) Başkanı Shaktikanta Das, merkez bankasının Bitcoin gibi kripto para birimleri hakkında hala “ciddi ve büyük” çekinceleri olduğunu ve bu endişeleri hükümete ilettiğini açıkladı. Vali, bu konuda yapılması gerekenler konusunda bir çağrı almanın hükümete bağlı olduğunu belirtirken, bu dijital para birimlerinin Hindistan ekonomisine getirebileceği değer konusunda “inandırıcı açıklamalar ve cevaplar” almak istediğini de sözlerine ekledi.

Kripto Para Birimleri Hindistan'da Düzenleyici  İnceleme Altındaydı

Esasen özel olan ve düzenlemeye tabi olmayan ve oynaklıkları ile bilinen Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimleri, Hindistan'da düzenleyici incelemeye tabi tutulmuştur. Bu, bir varlık sınıfı olarak çoğalmalarına rağmen geliyor. Şu anda, birkaç ülke bölgelerindeki kripto sektörünü düzenlemeye çalışıyor. Bir rapora göre, Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu (SEBI), kripto para birimi sektörü için hazırlanan düzenlemeleri denetler ve Bitcoin bir varlık sınıfı olarak sınıflandırılır.

Hindistan'ın CBDC'sini Aralık Ayına Kadar Test Etmeyi Planladığı Bildiriliyor

Daha önce bildirildiği gibi, RBI Valisi Shaktikanta Das, Hindistan'ın Aralık ayında “dijital rupiyi” test etmeye başlamayı planladığını açıkladı. Test, esas olarak dijital para birimlerinin güvenliğine ve para politikası üzerindeki etkilerine odaklanacaktır. RBI'nin  dijital bir versiyonunu piyasaya sürmeye olan ilgisi, dünyadaki diğer merkez bankalarının kendi dijital para birimlerini keşfetme ve başlatma arayışı ile uyumludur. Aralık ayında başlaması planlanan test ile merkez bankası, bir CBDC'nin para politikası, dolaşımdaki para birimi ve diğer konular üzerindeki etkisini de inceleyecek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ